-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkare för första gången, igen
-
PLUS
11 tips: Google-appen som kan mycket mer än du tror
-
PLUS
Krönika: Google är bra på gratis men usla på att ta betalt
-
PLUS
Så kan Xiaomi-telefonen bli Mac-datorns och Iphones bästa vän
-
PLUS
Chromecast-problemen visar hur svårt det är att lita på Google och andra jättar
-
PLUS
Passkeys: Därför behöver du veta mer om dem
-
PLUS
Krönika: Lärdomar från MWC 2025 – röststyrning är AI:s värsta fiende
-
PLUS
Fördjupning: Tankar och teknik bakom kamerorna i Samsung Galaxy S25
-
PLUS
Mobil svarar om Telenor-problem, seniorklocka, Airtag-konkurrenter och mer utrymme i Google Foto
-
PLUS
Krönika: Dilemmat när Apple dödar sin sista och enda kompakta Iphone
Mer vikbart
Ny rapport visar vikbar telefon från Honor

En rapport från Display Supply Chain visar att bland annat Honor har en vikbar telefon på gång, men också att Samsungs Galaxy Fold 3 kommer att vara den första vikbara telefonen med kamera under skärmen.
En ny rapport från Display Supply Chain kommer med lite ny information om vad som är på gång bland vikbara telefoner. Den kommande telefonen Magic Fold från Honor är en av de mer intressanta nyheterna. Honors vikbara telefon använder sig av BOE- och Visionox-skärmar och sägs komma till marknaden under det här året. Men både Vivo och Xiaomi kommer att lansera vikbara telefoner innan dess att Honors variant kommer ut. Dessa sägs dock ha Sasmungs UTG-skärm.
En annan uppgift i rapporten är att Samsungs Galaxy Z Fold 3 ska vara den första vikbara telefonen med kameran under skärmen. Den ska också vara den första som byter ut det polariserande filtret mot ett färgfilter. Något som skulle öka tjockleken något, men kompensera med bättre ljusstyrka och lägre strömförbrukning.
Totalt sett ska den nya Samsungpanelen vara runt 40 procent tjockare.