-
PLUS
Chromecast-problemen visar hur svårt det är att lita på Google och andra jättar
-
PLUS
Passkeys: Därför behöver du veta mer om dem
-
PLUS
Krönika: Lärdomar från MWC 2025 – röststyrning är AI:s värsta fiende
-
PLUS
Fördjupning: Tankar och teknik bakom kamerorna i Samsung Galaxy S25
-
PLUS
Mobil svarar om Telenor-problem, seniorklocka, Airtag-konkurrenter och mer utrymme i Google Foto
-
PLUS
Krönika: Dilemmat när Apple dödar sin sista och enda kompakta Iphone
-
PLUS
Flera nyheter i Samsungs mobiler med One UI 7 och Android 15 – Så funkar de
-
PLUS
Krönika: Jag spår framtiden ett år framåt genom att se ett år bakåt
-
PLUS
Bästa kameran – Duell med en twist: Samsung Galaxy S25 Ultra mot Iphone 16 Pro
-
PLUS
Krönika: Microsoft akterseglade i Androids AI-satsning
Lansering under nästa år
Ny mobil på gång från Blackberry

Nästa modell från den forne mobilgiganten blir en mellanklasslur, uppger Blackberrys chef i en färsk intervju.
I höstas gjorde Blackberry en uppmärksammad comeback i och med lanseringen av telefonen Priv, som blev företagets första smarta mobiltelefon med Android ombord istället för deras egenutvecklade operativsystem.
John Chen, Blackberrys vd, berättade nyligen i en färsk intervju med Bloomberg att man planerar att följa upp Priv med en ny lur under 2016.
Priv-modellen har kritiserats för att vara alldeles för dyr - i USA ligger det rekommenderade priset på 749 dollar.
Till nästa telefon siktar BlackBerry därför på att gå ned i pris, och enligt Chen ska den kommande telefonen vara en så kallad mellanklass-modell.
Lansering av BlackBerrys nästa mobil väntas ske ”någon gång under nästa år” - mer än så vill John Chen inte avslöja i dagsläget.
I samma intervju uppger Chen föga förvånande att Priv-försäljningen går riktigt bra. I företagets senaste kvartalsrapport framgår att man sålde 700 000 Priv-enheter under den perioden, vilket visar att det är en bit kvar till det mål som vd:n har satt upp för 2016.
I en kommentar till The Verge tidigare i år uppgav Chen nämligen att Blackberry måste sälja minst 5 miljoner enheter nästa år - annars överväger han att lägga ner företagets mobildivision helt och hållet.