-
PLUS
8 smarta tips för Google Foto – Ta kontroll över bilderna i påsk
-
PLUS
Krönika: Nej AI, jag vill inte vara din kompis eller partner
-
PLUS
Kommentar: Hindren som stoppar Tre
-
PLUS
Tips: 8 knep till Googles anteckningsapp Keep
-
PLUS
Apple Intelligence påminner mig om något betydligt bättre
-
PLUS
Mobils stora guide till Apple Intelligence i Iphone
-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkare för första gången, igen
-
PLUS
11 tips: Google-appen som kan mycket mer än du tror
-
PLUS
Krönika: Google är bra på gratis men usla på att ta betalt
-
PLUS
Så kan Xiaomi-telefonen bli Mac-datorns och Iphones bästa vän
Säljs i sexpack
Ny budgetversion av Kindle Fire släppt

Amazons senaste platta är så billig att den säljs i storpack.
Kindle Fire är Amazons egensnickrade Androidplatta som åtminstone för det mesta inte brukar briljera med specifikationer. Å andra sidan ska den fungera som som en billig inkörsport till Amazons olika tjänster och handelsbodar.
Nya Kindle Fire 6 följer samma mall, med sextumsskärm och upplösningen 1024 x 600 pixel, fyrkärnig processor på 1,3 gigahertz och åtta gigabyte lagring är det knappast något kraftpaket. Men å andra sidan ligger prislappen på femtio dollar, eller strax över 400 kronor. Det är helt enkelt så pass billigt att Amazon själva börjat sälja enheten inte bara styckvis utan även i ett sexpack för 250 dollar, det vill säga med en platta på köpet för någonstans i runda slängar 2 000 kronor. Om du skulle få för dig att klara av hela släktens julklappsköp i ett svep liksom.
Amazon är däremot inte etablerade i Sverige ännu, men importerar du plattan kan du ändå handla i deras butik för bland annat böcker, även om exempelvis filmtjänsten inte fungerar ännu.