-
PLUS
Vad hände med Samsungs samtalsinspelning och 8 andra frågor: Vi svarar
-
PLUS
8 smarta tips för Google Foto – Ta kontroll över bilderna i påsk
-
PLUS
Krönika: Nej AI, jag vill inte vara din kompis eller partner
-
PLUS
Kommentar: Hindren som stoppar Tre
-
PLUS
Tips: 8 knep till Googles anteckningsapp Keep
-
PLUS
Apple Intelligence påminner mig om något betydligt bättre
-
PLUS
Mobils stora guide till Apple Intelligence i Iphone
-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkare för första gången, igen
-
PLUS
11 tips: Google-appen som kan mycket mer än du tror
-
PLUS
Krönika: Google är bra på gratis men usla på att ta betalt
Ny speltelefon
Ny Asus ROG med Snapdragon 888 har dykt upp i test

Benchmarktestarna Geekbench och HTML5 har fått in en ny Asus ROG för test och det visar sig att den utrustats med ett kommande chipset från Qualcomm.
Asus speltelefon inom deras ROG-koncept verkar komma i en ny version tidigare än vad som kanske förväntas. I vanliga fall brukar de komma i juni/juli, men redan nu har en ny Asus dykt upp hos Geekbench och HTML5 för att testas. Den här mätningen har avslöjat ett nytt chipset, dvs det kommande Qualcomm Snapdragon 888.
Likt flera andra elektronikföretag från den kinesiska kultursfären kommer Asus sannolikt inte att kalla mobilen för "4", utan snarare hoppa direkt till ROG 5. Det dyker inte upp några direkta specifikationer i informationen kring mätningarna. Det som kan utrönas är att det kommer en variant med 8GB RAM. De tre tidigare ROG-telefonerna har främst skiljt sig åt med ett nytt chipset och om det är samma sak som gäller med den nya modellen är det kanske inte så konstigt om den kommer snabbare än vad många kunde tro.