-
PLUS
Mobils stora guide till Apple Intelligence i Iphone
-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkare för första gången, igen
-
PLUS
11 tips: Google-appen som kan mycket mer än du tror
-
PLUS
Krönika: Google är bra på gratis men usla på att ta betalt
-
PLUS
Så kan Xiaomi-telefonen bli Mac-datorns och Iphones bästa vän
-
PLUS
Chromecast-problemen visar hur svårt det är att lita på Google och andra jättar
-
PLUS
Passkeys: Därför behöver du veta mer om dem
-
PLUS
Krönika: Lärdomar från MWC 2025 – röststyrning är AI:s värsta fiende
-
PLUS
Fördjupning: Tankar och teknik bakom kamerorna i Samsung Galaxy S25
-
PLUS
Mobil svarar om Telenor-problem, seniorklocka, Airtag-konkurrenter och mer utrymme i Google Foto
Polisen bringar ordning i röran
Nu krävs e-legitimation för att boka passtid

Förändringen ska bland annat eliminera försäljning av massbokade passtider.
Efter en systemuppdatering krävs det nu e-legitimation för att kunna boka tid för att ansöka om pass eller nationellt id-kort. Förändringen har införts bland annat för att förhindra att program automatiskt bokar stora mängder tider som sedan säljs till versioner som inte vill stå i kö för dessa ärenden.
På polisens hemsida säger Per Engström, nationell kommenderingschef för nationella särskilda händelsen Pass, att ” Identifiering med hjälp av e-legitimation gör bokningarna ännu mer personliga. Samtidigt skapar det förutsättningar för polismyndigheten att i framtiden införa andra tekniska lösningar för att få ett ännu bättre system för köer och eventuella prioriteringar.”
För att kunna boka en tid för att ansöka om pass eller nationellt id-kort går det att använda BankID, Mobilt BankID och Freja eID+. Om man inte har e-legitimation går det att använda ombud eller ringa 114 14.
Polisen kommer också med en uppmaning på sin hemsida:
”Polisen kommer aldrig ringa dig och be dig använda e-legitimation. Om någon ringer och säger att de är från polisen och ber dig identifiera dig med e-legitimation – lägg på luren.”