-
PLUS
Krönika: Google är bra på gratis men usla på att ta betalt
-
PLUS
Så kan Xiaomi-telefonen bli Mac-datorns och Iphones bästa vän
-
PLUS
Chromecast-problemen visar hur svårt det är att lita på Google och andra jättar
-
PLUS
Passkeys: Därför behöver du veta mer om dem
-
PLUS
Krönika: Lärdomar från MWC 2025 – röststyrning är AI:s värsta fiende
-
PLUS
Fördjupning: Tankar och teknik bakom kamerorna i Samsung Galaxy S25
-
PLUS
Mobil svarar om Telenor-problem, seniorklocka, Airtag-konkurrenter och mer utrymme i Google Foto
-
PLUS
Krönika: Dilemmat när Apple dödar sin sista och enda kompakta Iphone
-
PLUS
Flera nyheter i Samsungs mobiler med One UI 7 och Android 15 – Så funkar de
-
PLUS
Krönika: Jag spår framtiden ett år framåt genom att se ett år bakåt
Google sänker kraven för säkert surfande
Nu får fler tillgång till Google VPN

Nu är det inte längre att krav att prenumerera på minst 2 terabyte lagring.
Hösten 2020 lanserade Google en VPN-tjänst som med tiden har släppts i allt fler änder, Sverige inkluderat. VPN-tjänsten var i sig kostnadsfri, men krävde att användaren via Google One prenumererade på ett lagringsutrymme på minst 2 terabyte.
Nu meddelar Google att man ändrar i abonnemangsplanerna så att alla som prenumererar på Google One får tillgång till VPN, men nu redan med abonnemang på 100 gigabyte och 19 kronor/månad (eller 190 kronor/år) istället för från 2 terabyte. Själva VPN-tjänsten är i sig själv dock densamma som tidigare.
För användare i USA introducerar man även den nya tjänsten att Google övervakar Darkweb efter användarens uppgifter för att se om de har blivit stulna eller varit med i en dataläcka. Med tanke på att bland annat VPN-tjänsten lanserades på samma sätt, så är det inte otroligt att även darkweb-övervakningen kommer att introduceras i fler länder framöver.