-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkare för första gången, igen
-
PLUS
11 tips: Google-appen som kan mycket mer än du tror
-
PLUS
Krönika: Google är bra på gratis men usla på att ta betalt
-
PLUS
Så kan Xiaomi-telefonen bli Mac-datorns och Iphones bästa vän
-
PLUS
Chromecast-problemen visar hur svårt det är att lita på Google och andra jättar
-
PLUS
Passkeys: Därför behöver du veta mer om dem
-
PLUS
Krönika: Lärdomar från MWC 2025 – röststyrning är AI:s värsta fiende
-
PLUS
Fördjupning: Tankar och teknik bakom kamerorna i Samsung Galaxy S25
-
PLUS
Mobil svarar om Telenor-problem, seniorklocka, Airtag-konkurrenter och mer utrymme i Google Foto
-
PLUS
Krönika: Dilemmat när Apple dödar sin sista och enda kompakta Iphone
Enklare mobila betalningar över gränserna
Norges Swish ska bli mobil betaltjänst i hela Europa
Via ett samarbete med betaljätten VIsa ska Vipps, det som är "norska Swish", bli en tjänst för hela Europa och ge enklare mobila betalningar över gränserna.
Visa har inlett ett partnerskap med den norska betaltjänsten Vipps, vilket ska göra det möjligt för Visas kunder och partners i Europa att använda Vipps betalfunktioner. I Skandinavien ligger vi långt framme med digitala betalningar, och nu vill Visa underlätta detta i fler länder genom att införa nya sätt att betala, att ta betalt och att hantera sina pengar digitalt.
I ett pressmeddelande säger Henning Holtan, Nordenchef för Visa, att "I dag är digitala betalningar inte längre bara en bekvämlighet. Nu är det en nödvändighet. Som det ledande betalföretaget är vi angelägna om att både konsumenter och företag har tillgång till säker och digital handel – oavsett var man bor eller vilken mobiltelefon man har."
Partnerskapet mellan Visa och Vipps innebär att Visas kunder och partners i Europa kommer att kunna använda Vipps verktyg i sina egna system.