-
PLUS
Vad hände med Samsungs samtalsinspelning och 8 andra frågor: Vi svarar
-
PLUS
8 smarta tips för Google Foto – Ta kontroll över bilderna i påsk
-
PLUS
Krönika: Nej AI, jag vill inte vara din kompis eller partner
-
PLUS
Kommentar: Hindren som stoppar Tre
-
PLUS
Tips: 8 knep till Googles anteckningsapp Keep
-
PLUS
Apple Intelligence påminner mig om något betydligt bättre
-
PLUS
Mobils stora guide till Apple Intelligence i Iphone
-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkare för första gången, igen
-
PLUS
11 tips: Google-appen som kan mycket mer än du tror
-
PLUS
Krönika: Google är bra på gratis men usla på att ta betalt
Hint om nästa Lumia
Nokia Lumia Icon: USA-specifik toppmodell
Nokias senaste toppmodell Lumia Icon släpps endast hos Verizon, men ger kanske en fingervisning om vad man kan visa upp på Mobile World-mässan om två veckor.
Nokia Lumia Icon har i princip samma specifikationer som plableten Lumia 1520 som börjar säljas i dagarna, men i ett smidigare format. Skärmen är på fem tum (1920 x 1080 pixel) och vikten 166 gram. Chipsetet Snapdragon 800 med fyrkärnig 2,2 GHz-processor finsn där och kameran på 20 megapixel har utrustats med en del men inte alla av de trick som kameran i Lumia 1020 kan. Telefonen har inbyggd trådlös laddning, men saknar plats för minneskort. Operativsystemet är naturligtvis Windows Phone 8. Intressant att notera är att den extra kolumn med tiles på startskärmen som Nokia Lumia 1520 fick följer med även till det mindre formatet.
Lumia Icon är en modell som är specifik för den amerikanska operatören Verizon, och den kommer inte att säljas utanför USA. Men måndag morgon den 24 februari håller Nokia en presskonferens på Mobile World-mässan i Barcelona, där de rimligen kommer att visa upp nya produkter. En inte alltför vågad gissning är att en av dem kommer att vara en internationell version av Lumia Icon, med annan design på skalet.