-
PLUS
Mobils stora guide till Apple Intelligence i Iphone
-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkare för första gången, igen
-
PLUS
11 tips: Google-appen som kan mycket mer än du tror
-
PLUS
Krönika: Google är bra på gratis men usla på att ta betalt
-
PLUS
Så kan Xiaomi-telefonen bli Mac-datorns och Iphones bästa vän
-
PLUS
Chromecast-problemen visar hur svårt det är att lita på Google och andra jättar
-
PLUS
Passkeys: Därför behöver du veta mer om dem
-
PLUS
Krönika: Lärdomar från MWC 2025 – röststyrning är AI:s värsta fiende
-
PLUS
Fördjupning: Tankar och teknik bakom kamerorna i Samsung Galaxy S25
-
PLUS
Mobil svarar om Telenor-problem, seniorklocka, Airtag-konkurrenter och mer utrymme i Google Foto
Före Googles egna mobiler
Nokia 5 först med senaste Androiduppdateringen

HMD Global har lovat snabba systemuppdateringar på sina mobiltelefoner, och den här gången var man snabbare än till och med Google.
HMD Global har valt som strategi att göra sina Nokiamobiler med en Androidversion helt utan tillverkarspecifika pålägg. Det gör det svårt för dem att sälja in några unika egenskaper hos mobilerna, men i gengäld lovar man bra support och snabba systemuppdateringar.
Åtminstone den här gången har man verkligen lyckats leva upp till sitt löfte, då Nokia 5 nu fått säkerhetsuppdateringen för september, detta innan Googles egna Pixel-telefoner fått den.
Googles säkerhetsuppdateringar kommer en gång i månaden, och innehåller inga egentliga nyheter i systemet, men de ser till att alla kända säkerhetsluckor i systemet fram tills dess är tilltäppta. Långtifrån alla Androidmobiler får dessa säkerhetsuppdateringar, och än mindre så snabbt efter att de släppts av Google.
Vårt testexemplar av Nokia 5 har ännu inte fått säkerhetsuppdateringen.