-
PLUS
8 smarta tips för Google Foto – Ta kontroll över bilderna i påsk
-
PLUS
Krönika: Nej AI, jag vill inte vara din kompis eller partner
-
PLUS
Kommentar: Hindren som stoppar Tre
-
PLUS
Tips: 8 knep till Googles anteckningsapp Keep
-
PLUS
Apple Intelligence påminner mig om något betydligt bättre
-
PLUS
Mobils stora guide till Apple Intelligence i Iphone
-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkare för första gången, igen
-
PLUS
11 tips: Google-appen som kan mycket mer än du tror
-
PLUS
Krönika: Google är bra på gratis men usla på att ta betalt
-
PLUS
Så kan Xiaomi-telefonen bli Mac-datorns och Iphones bästa vän
Första telefonen med Android 4.2
Nexus 4 by LG har lanserats
Efter otaliga rykten och spekulationer - nu har Nexus 4 by LG visats upp, världens första telefon med Android 4.2.
Det har gått ett år sedan Samsung visade upp sin Galaxy Nexus. Under den senaste tiden har det kokat av rykten om uppföljaren på forum och tekniksajter världen över.
Google hade tidigare planerat att visa upp den nya Nexus-telefonen på ett pressevent i New York i dag måndag 29 oktober, men på grund av det svåra oväder som dragit in över staden var man tvungen att ställa in presskonferensen.
Förhandsryktena visade sig stämma
Nu är väntan över för alla Nexus-fans. På måndagen annonserade operatören Tre att man börjat ta förhandsbeställningar på Nexus 4 by LG. När man granskar specifikationerna i LG:s pressmeddelande visar sig många av förhandsryktena om Nexus 4 by LG har varit sanna.
Enheten är utrustad med en fyrkärnig Snapdragon S4 Pro-processor och en skärm av typen True HD IPS på 4,7 tum. Skärmupplösningen är på 1280x768 pixlar, vilket innebär en pixeldensitet på 320ppi. Framsidan på telefonen skyddas av reptåligt Corning Gorilla Glass 2- glas
Nexus 4 har 2 Gbyte i RAM-minne - vilket verkar ha blivit en ny branschstandard för toppmodeller - och ett lagringsminne ligger på 16Gbyte.

När det gäller kamerauppsättningen finner vi en huvudkamera på 8 megapixlar med autofokus och LED-blixt på baksidan, och en videosamtalskamera på 1,3 megapixlar på enhetens framsida.
Ett intressant tillskott i fråga om funktioner är att mobiltelefonens batteri ska gå att ladda trådlöst.
Nya finesser i Android 4.2
Nexus 4 by LG är den första telefonen med senaste Android 4.2, som bland annat ska bjuda bättre kameragränssnitt, nya finesser i Gmail, en anslutningsswitch direkt i notifieringslisten och stöd för widgets på låsskärmen.
Telenonen stödjer NFC, bluetooth (oklart vilken version, men vi återkommer), wifi-dual (wi-fi med dubbla antenner), och Slimport. Enligt LG uppgår taltiden till 870 minuter och stanbytiden ska vara 390 timmar. Nexus 4 klarar mobildata i hastigheter upp till 32 Mbit/s och är alltså inte utrustad med LTE-teknik.

Än så länge är det bara operatören Tre som har gått ut med prisuppgifter för Nexus 4 by LG. Deras kontantpriset för enheten ligger på 4 595 kronor. Mobil.se återkommer när vi har mer information om ett rekommenderat butikspris och lanseringsdatum.
Källa:
Nexus 4 by LG
Skärm: 4,7-tums WXGA True HD IPS Plus (1280 x 768)
Storlek: 133,9 x 68,7 x 9,1mm
Vikt: 139g
System-chip: Qualcomm Snapdragon S4 Pro-processor med 1.5GHz Quad-Core Krait CPU:er
Operativsystem: Android 4.2, Jelly Bean
Nätverk: 3G (WCDMA), HSPA+
Skärm: 4,7-tums WXGA True HD IPS Plus (1280 x 768)
Minne: 8GB / 16GB (16GB-versionen gäller för Norden)
RAM: 2GB
Kamera: huvudkamera på 8MP, videosamtalskamera på 1,3MP HD
Batteri: 2,100mAh Li-Polymer (inbyggt) / Samtalstid: 15,3 timmar /
Standby: 390 timmar
Övrigt: Trådlös laddning, NFC