-
PLUS
8 smarta tips för Google Foto – Ta kontroll över bilderna i påsk
-
PLUS
Krönika: Nej AI, jag vill inte vara din kompis eller partner
-
PLUS
Kommentar: Hindren som stoppar Tre
-
PLUS
Tips: 8 knep till Googles anteckningsapp Keep
-
PLUS
Apple Intelligence påminner mig om något betydligt bättre
-
PLUS
Mobils stora guide till Apple Intelligence i Iphone
-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkare för första gången, igen
-
PLUS
11 tips: Google-appen som kan mycket mer än du tror
-
PLUS
Krönika: Google är bra på gratis men usla på att ta betalt
-
PLUS
Så kan Xiaomi-telefonen bli Mac-datorns och Iphones bästa vän
Modernare och mer muskler
Nästa Iphone SE får Apple Intelligence

Ny information antyder kraftfull hårdvara i Apples kommande budgetmobil.
Det har inte kommit speciellt mycket information om Apples fjärde generation av sin mer budgetinriktade mobil Apple SE. Nu publicerar Bloombergs Mark Gurman ny information som hävdar att den kommande Iphone SE (4th gen) kommer att lanseras i början av 2025, samt att den kommer att få tillgång till AI-funktioner från Apple Intelligence.
Även om det kan ligga i linje med Apples breda satsning på artificiell intelligens, så skulle det också betyda att modellen kan få betydligt kraftfullare hårdvara än tidigare modeller. Av befintliga Iphone-modeller är det bara Iphone 15 Pro-modellerna som har kapacitet att använda Apple Intelligence, vilket skulle betyda att Iphone SE (4th gen) kan komma att få prestanda som minst motsvarar dessa modeller.
Andra rykten kring Iphone SE (4th gen) hävdar att modellen kommer att få en uppdaterad design som hämtas från Iphone 14, och att det blir den första SE-modellen med en oled-skärm.