-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkare för första gången, igen
-
PLUS
11 tips: Google-appen som kan mycket mer än du tror
-
PLUS
Krönika: Google är bra på gratis men usla på att ta betalt
-
PLUS
Så kan Xiaomi-telefonen bli Mac-datorns och Iphones bästa vän
-
PLUS
Chromecast-problemen visar hur svårt det är att lita på Google och andra jättar
-
PLUS
Passkeys: Därför behöver du veta mer om dem
-
PLUS
Krönika: Lärdomar från MWC 2025 – röststyrning är AI:s värsta fiende
-
PLUS
Fördjupning: Tankar och teknik bakom kamerorna i Samsung Galaxy S25
-
PLUS
Mobil svarar om Telenor-problem, seniorklocka, Airtag-konkurrenter och mer utrymme i Google Foto
-
PLUS
Krönika: Dilemmat när Apple dödar sin sista och enda kompakta Iphone
Mer Android till Motorola
Motorola utökar uppdateringslöften kring nya flaggskeppet Edge Plus

Redan innan Edge Plus börjat säljas förbättrar Motorola en av de saker som kunde anses vara en svaghet hos deras kommande flaggskepp.
Den 15 maj kommer Motorola att börja sälja sin toppmodell Edge Plus men den finns redan tillgänglig för förköp. Sedan tidigare har Motorola bara lovat att man kommer att uppdatera den med nytt operativsystem till och med Android 11. Men nu har de tagit sig i kragen och uppdaterat det löftet till att sträcka sig till Android 12. Det här är inte unikt på något sätt, flera tillverkare sträcker sig lika långt. Så att Motorola gör det för det kommande flaggskeppet som kostar 12 000 kronor känns inte mer än rimligt.
Utan denna uppdatering hade Edge Plus haft svårt att konkurrera med andra flaggskepp med mer långtgående uppdateringslöften, i alla fall hos de användare som vill ha sin telefon så länge som möjligt. I samband med lanseringen av Motorola Edge Plus ville Motorola på en direkt fråga inte specificera antalet uppdateringar mer än att man tänkte tillhandahålla uppdateringar under "telefonens livstid". De nya uppgifterna ger oss alltså tydligare löften.