-
PLUS
Mobils stora guide till Apple Intelligence i Iphone
-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkare för första gången, igen
-
PLUS
11 tips: Google-appen som kan mycket mer än du tror
-
PLUS
Krönika: Google är bra på gratis men usla på att ta betalt
-
PLUS
Så kan Xiaomi-telefonen bli Mac-datorns och Iphones bästa vän
-
PLUS
Chromecast-problemen visar hur svårt det är att lita på Google och andra jättar
-
PLUS
Passkeys: Därför behöver du veta mer om dem
-
PLUS
Krönika: Lärdomar från MWC 2025 – röststyrning är AI:s värsta fiende
-
PLUS
Fördjupning: Tankar och teknik bakom kamerorna i Samsung Galaxy S25
-
PLUS
Mobil svarar om Telenor-problem, seniorklocka, Airtag-konkurrenter och mer utrymme i Google Foto
Nystart för Motorola Moto G
Motorola Moto G-serien ska förändras – härmar Samsungs framgångar

Ska ta upp konkurrensen med Samsungs Galaxy A-serie.
Ända sedan Moto G-serien introducerades 2013 har den varit en framgång för Motorola. Nu anser dock Lenovo som äger Motorola att det är dags för en förändring, och det är Samsungs Galaxy A-serier som de tar sikte på när det gäller främsta konkurrenterna.
Enligt publikationen Techniknews kommer bland annat namnen att förändras för att göra det möjligt med en större variation mellan de olika modellerna. En del av detta innebär att Motorola uppges inkludera två- och tresiffriga tal som även kommer att symbolisera de olika prisgrupperna för telefonerna.
Techniknews säger att den billigaste telefonen som kommer att lanseras under 2021 kommer att få modellnamnet Moto G10, samt de lite dyrare modellerna Moto G20 och Moto G30. De ska även arbeta med en exklusiv modell, i princip en modifierad Moto Edge S, som kommer att få namnet Moto G100. Det ska även vara fler modeller under utveckling för att komplettera de olika priskategorierna, men vilka dessa kommer att bli är inte sagt.