-
PLUS
8 smarta tips för Google Foto – Ta kontroll över bilderna i påsk
-
PLUS
Krönika: Nej AI, jag vill inte vara din kompis eller partner
-
PLUS
Kommentar: Hindren som stoppar Tre
-
PLUS
Tips: 8 knep till Googles anteckningsapp Keep
-
PLUS
Apple Intelligence påminner mig om något betydligt bättre
-
PLUS
Mobils stora guide till Apple Intelligence i Iphone
-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkare för första gången, igen
-
PLUS
11 tips: Google-appen som kan mycket mer än du tror
-
PLUS
Krönika: Google är bra på gratis men usla på att ta betalt
-
PLUS
Så kan Xiaomi-telefonen bli Mac-datorns och Iphones bästa vän
Artikelserie om Mobilljud del tre
Lista: Musikmobiler vi minns

Vi avslutar vår artikelserie om mobilljud med att titta på hur några gamla klassiker till musikmobiler såg ut.
I fredags gick vi på djupet i ljudets värld i mobilen, både för musik och tal. Igår tittade vi in hos svenska Dirac för att se vad de gör för mobilljudet. Idag tar vi en promenad längs minnenas allé och tittar på gamla musikmobiler. Under det tidiga 2000-talet fanns det väldigt många mobiler som klassade sig själva som musikmobiler, så vi är väl medvetna om att det här inte är ens i närheten av alla. Känner du att din gamla favorit saknas kan du alltid få berätta din historia om den i kommentarsfältet.
Del ett i artikelserien hittar du här
Del två i artikelserien hittar du här
Före de stora smartphonesystemen var det inte alla telefoner som kunde leverera en bra musikupplevelse. När de tekniska bitarna fallit på plats fick vi musikmobilerna – en kategori av lurar med extra stort minne, vassare hörlurar och inte sällan nya designlösningar.
Samsung M100
• År: 2000
• Minne: 32 eller 64 megabyte inbyggt (ca 7 / 14 låtar)
• Pris vid lansering: 4 800 kr
Samsung var först ut med en mobil som aspirerade på att kunna ersätta en fristående MP3-spelare. Flashminnen kostade en förmögenhet i början av 2000-talet, så kapaciteten på 64 megabyte var mycket vid tidpunkten. Mobilen levererades med headset och musikfjärrkontroll.



Nokia N91



