-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkare för första gången, igen
-
PLUS
11 tips: Google-appen som kan mycket mer än du tror
-
PLUS
Krönika: Google är bra på gratis men usla på att ta betalt
-
PLUS
Så kan Xiaomi-telefonen bli Mac-datorns och Iphones bästa vän
-
PLUS
Chromecast-problemen visar hur svårt det är att lita på Google och andra jättar
-
PLUS
Passkeys: Därför behöver du veta mer om dem
-
PLUS
Krönika: Lärdomar från MWC 2025 – röststyrning är AI:s värsta fiende
-
PLUS
Fördjupning: Tankar och teknik bakom kamerorna i Samsung Galaxy S25
-
PLUS
Mobil svarar om Telenor-problem, seniorklocka, Airtag-konkurrenter och mer utrymme i Google Foto
-
PLUS
Krönika: Dilemmat när Apple dödar sin sista och enda kompakta Iphone
Låna ut din röst
Låt Iphone prata med din röst

Apple introducerar funktion som låter enheter prata med din röst.
Apple har presenterat en rad nya funktioner som ska öka tillgängligheten för personer med funktionsnedsättningar. En av dessa funktioner är en personlig röstfunktion som kommer att göra det möjligt att skapa en konstgjord digital röst som låter som användarens röst. Genom att låta användaren läsa upp en rad olika fraser, vilket ska ta ungefär 15 minuter, kommer röstmodellen att lära sig användarens röst och kan sedan använda den för att läsa upp skriven information. En av användningsområdena ska vara att låta personer som av olika anledningar håller på att förlora talförmågan kunna fortsätta att kommunicera med sin ”röst” om än via skriven text.
För att hålla på säkerheten ska all maskininlärning och lagrings av rösten enbart ligga lokalt på den aktuella enheten, och till att börja med är det enda språket som stöds engelska.
Den här funktionen kommer, tillsammans med en rad andra, att lanseras senare i år, eventuellt som en del av det kommande Ios 17 som kommer att lanseras i höst.