-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkare för första gången, igen
-
PLUS
11 tips: Google-appen som kan mycket mer än du tror
-
PLUS
Krönika: Google är bra på gratis men usla på att ta betalt
-
PLUS
Så kan Xiaomi-telefonen bli Mac-datorns och Iphones bästa vän
-
PLUS
Chromecast-problemen visar hur svårt det är att lita på Google och andra jättar
-
PLUS
Passkeys: Därför behöver du veta mer om dem
-
PLUS
Krönika: Lärdomar från MWC 2025 – röststyrning är AI:s värsta fiende
-
PLUS
Fördjupning: Tankar och teknik bakom kamerorna i Samsung Galaxy S25
-
PLUS
Mobil svarar om Telenor-problem, seniorklocka, Airtag-konkurrenter och mer utrymme i Google Foto
-
PLUS
Krönika: Dilemmat när Apple dödar sin sista och enda kompakta Iphone
Förbokning från och med i morgon
Iphone XR börjar säljas den 26 oktober

För den som vill ha en ny Iphone men tycker att priset på XS-modellerna är för saftigt finns nu Iphone XR att köpa om en vecka.
Det vore ett hån att säga att Iphone XR, med en prislapp på minst 9500 kronor, är Apples lågprismodell. Förutom prislappen kommer den i fler färgglada varianter och i en storlek mittemellan Iphone XS och XS Max vilket kanske också utgör försäjningsargument. Många är nog också de som valt att vänta och se innan de bestämmer sig för vilken Iphone de väljer.
Nu behöver man inte vänta mycket längre, för Apple meddelar att man från och med i morgon kan börja förbeställa Iphone XR, och telefonen börjar säljas i butik fredag den 26 oktober. Alla sex färgerna (svart, vit, korall, blå, gul, röd) ska finnas tillgängliga vid säljstart.
För 9500 kr får du varianten med inbyggd lagring. 128 GB kostar 10 100 kronor, och 256 GB 11 400 kronor.