-
PLUS
8 smarta tips för Google Foto – Ta kontroll över bilderna i påsk
-
PLUS
Krönika: Nej AI, jag vill inte vara din kompis eller partner
-
PLUS
Kommentar: Hindren som stoppar Tre
-
PLUS
Tips: 8 knep till Googles anteckningsapp Keep
-
PLUS
Apple Intelligence påminner mig om något betydligt bättre
-
PLUS
Mobils stora guide till Apple Intelligence i Iphone
-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkare för första gången, igen
-
PLUS
11 tips: Google-appen som kan mycket mer än du tror
-
PLUS
Krönika: Google är bra på gratis men usla på att ta betalt
-
PLUS
Så kan Xiaomi-telefonen bli Mac-datorns och Iphones bästa vän
Airtag är inte Iphone
Iphone fortfarande förbjudna i Indonesien

Förbudet mot att sälja och använda Iphone i Indonesien ligger kvar, trots att Apple lättar på plånboken.
Det handlar om mer än pengar när Indonesien fortsätter att stoppa all försäljning och användning av Iphone. Det var i oktober 2024 som Indonesien införde ett förbud mot Iphone 16, Apple Watch 10 och andra Apple-produkter. Förbudet omfattar inte enbart att sälja produkterna utan även produkter som redan är sålda, vilket i praktiken innebär att det har blivit olagligt att använda ägda produkter. Förbudet omfattar både invånare och turister. Indonesiska regeringen kräver nämligen att utländska företag uppfyller ett krav på 40 procent lokalt innehåll för att få verka i landet.
Efter att ha erbjudit investeringar motsvarande 10 miljoner dollar och sedan 100 miljoner dollar men fått dessa nekade, erbjöd Apple slutligen motsvarande en miljard dollar i form av storskalig tillverkning av Apples spårningsbricka Airtag. Detta enligt publikationen Reuters. En miljard dollar var vad regeringen ursprungligen krävde.
Även denna gång nekade regeringen att häva förbudet eftersom man ansåg att Airtag inte är relaterad till Iphone, utan att Apple måste tillverka Iphone i landet.