-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkare för första gången, igen
-
PLUS
11 tips: Google-appen som kan mycket mer än du tror
-
PLUS
Krönika: Google är bra på gratis men usla på att ta betalt
-
PLUS
Så kan Xiaomi-telefonen bli Mac-datorns och Iphones bästa vän
-
PLUS
Chromecast-problemen visar hur svårt det är att lita på Google och andra jättar
-
PLUS
Passkeys: Därför behöver du veta mer om dem
-
PLUS
Krönika: Lärdomar från MWC 2025 – röststyrning är AI:s värsta fiende
-
PLUS
Fördjupning: Tankar och teknik bakom kamerorna i Samsung Galaxy S25
-
PLUS
Mobil svarar om Telenor-problem, seniorklocka, Airtag-konkurrenter och mer utrymme i Google Foto
-
PLUS
Krönika: Dilemmat när Apple dödar sin sista och enda kompakta Iphone
Ladda trådlösa snabbare
Iphone 12 har fått stöd för Qi2

Det rapporteras att Iphone 12-serien har fått stöd för Qi2-laddning, trots att Apple inte har sagt något.
När Apple släppte uppdateringen till Ios 17.2 i december förra året introducerade man stöd för trådlösa laddning via den nya effektivare Qi2-standarden. Iphone 12-serien fick dock inte det stödet trots att de modellerna innehåller samma komponenter som de två efterföljande generationerna.
Nu verkar det ändå som att Apple har lanserat Qi2-stödet även för Iphone 12 i och med lanseringen av Ios 17.4. Företaget har själva inte sagt något som saken, men enligt publikationen Macworld är det många som rapporterar att Iphone 12 laddar snabbare med en Qi2-laddare, samt visar animationen för 15W-laddning.
15W-laddning omfattar dock inte samtliga modeller, Iphone 12 mini och Iphone 13 mini stöder bara laddning på upp till 12W oavsett teknik.