-
PLUS
Vad hände med Samsungs samtalsinspelning och 8 andra frågor: Vi svarar
-
PLUS
8 smarta tips för Google Foto – Ta kontroll över bilderna i påsk
-
PLUS
Krönika: Nej AI, jag vill inte vara din kompis eller partner
-
PLUS
Kommentar: Hindren som stoppar Tre
-
PLUS
Tips: 8 knep till Googles anteckningsapp Keep
-
PLUS
Apple Intelligence påminner mig om något betydligt bättre
-
PLUS
Mobils stora guide till Apple Intelligence i Iphone
-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkare för första gången, igen
-
PLUS
11 tips: Google-appen som kan mycket mer än du tror
-
PLUS
Krönika: Google är bra på gratis men usla på att ta betalt
Får vi spåra dig?
Ios 14.5 tvingar utvecklare att fråga om de får spåra dig

Facebook är fortfarande upprörda medan Google har hittat ett kryphål.
Apple fortsätter sitt arbete med att skydda sina användares integritet, då man i och med Ios 14.5 introducerar krav om att appar måste fråga om att få lov att spåra användaren innan de faktiskt kan göra det, ungefär på samma sätt som rutorna som dyker upp på internet som informerar som cookies. Funktionen kallas App Tracking Transparency (ATT) och har varit på gång en längre tid men har hela tiden stött på patrull främst från Facebook som inte uppskattar användarnas möjlighet att kunna blockera spårningen. I praktiken handlar det om att appar och tjänster som vill utnyttja en enhets så kallade IDFA, eller Identifier for Advertisers, måste fråga om tillåtelse innan de kan spåra enheten.
Google har däremot hittat ett kryphål för sina egna appar genom att följa regelverket för ATT men sedan inte använda enhetens unika IDFA.
ATT-funktionen kommer att finnas bland operativsystemsinställningar, där det kommer att vara möjligt för användaren att se vilka appar som får spåra och vilka som är blockerade. Det kommer även att finnas möjlighet att stänga av spårningsfunktioner fullständigt så att användaren inte ens blir tillfrågad.
Tanken är att spårningsskyddet inom en snar framtid ska börja betatestas, för att om allt går väl lanseras till samtliga i och med Ios 14.5.