-
PLUS
Vad hände med Samsungs samtalsinspelning och 8 andra frågor: Vi svarar
-
PLUS
8 smarta tips för Google Foto – Ta kontroll över bilderna i påsk
-
PLUS
Krönika: Nej AI, jag vill inte vara din kompis eller partner
-
PLUS
Kommentar: Hindren som stoppar Tre
-
PLUS
Tips: 8 knep till Googles anteckningsapp Keep
-
PLUS
Apple Intelligence påminner mig om något betydligt bättre
-
PLUS
Mobils stora guide till Apple Intelligence i Iphone
-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkare för första gången, igen
-
PLUS
11 tips: Google-appen som kan mycket mer än du tror
-
PLUS
Krönika: Google är bra på gratis men usla på att ta betalt
Lovande facit hittills
”Inga överhettnings-problem med Galaxy S8”

Enligt källor till Korea Herald ”inom industrin” så har Galaxy S8 ett fläckfritt facit så här långt, helt befriat från överhettning eller explosioner.
Man kan minst sagt säga att Samsung haft ögonen på sig sedan debaclet med Galaxy Note 7-enheterna, som hade enorma problem med överhettning och explosioner, något som till sist innebar att enheten fick återkallas och läggas ned helt och hållet. Att de nya flaggskeppen Galaxy S8 och S8 Plus inte fick uppvisa minsta liknande benägenhet var med andra ord helt avgörande för att återställa kundernas förtroende, och till Samsungs stora glädje tycks enheterna ha ett helt fläckrfritt facit så här långt.
Inga klagomål alls
Det är källor till publikationen Korea Herald som hävdar att det inte inkommit ett enda klagomål om någon Galaxy S8-enhet som självantänt så här långt. Därmed ser det nya åttapunkters batteritest som Samsung införde efter Note 7-fiaskot ut att ha haft önskvärd effekt. Samsung har även satsat mer på att göra batteriet hållbart över tid, snarare än att försöka utvinna några laddningsminuter mindre här och där.