-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkare för första gången, igen
-
PLUS
11 tips: Google-appen som kan mycket mer än du tror
-
PLUS
Krönika: Google är bra på gratis men usla på att ta betalt
-
PLUS
Så kan Xiaomi-telefonen bli Mac-datorns och Iphones bästa vän
-
PLUS
Chromecast-problemen visar hur svårt det är att lita på Google och andra jättar
-
PLUS
Passkeys: Därför behöver du veta mer om dem
-
PLUS
Krönika: Lärdomar från MWC 2025 – röststyrning är AI:s värsta fiende
-
PLUS
Fördjupning: Tankar och teknik bakom kamerorna i Samsung Galaxy S25
-
PLUS
Mobil svarar om Telenor-problem, seniorklocka, Airtag-konkurrenter och mer utrymme i Google Foto
-
PLUS
Krönika: Dilemmat när Apple dödar sin sista och enda kompakta Iphone
Försenade igen
Inga Airpods under granen

Apple verkar ha stött på patrull med sina trådlösa hörlurar till Iphone, och nu står det klart att de inte blir klara till jul heller.
Iphone 7 saknar som bekant vanligt headsetuttag. Vid lanseringen i september försökte Apple på sedvanligt Apple-vis vända vad som egentligen enbart var en försämring till något positivt, genom att samtidigt lansera det trådlösa headsetet Airpods.
Pinsamt nog för Apple blev Airpods inte bara inte klara i tid till säljstart av Iphone 7, de är fortfarande inte klara tre månader efter lansering, och nu står det klart att de inte blir klara till jul heller. Sist Apple hade en liknande försening var med den vita Iphone 4 2010.
Enligt Wall Street Journal, som citerar en anonym källa, beror det på att det är en tekniskt krävande produkt. Bägge headseten måste ta emot signaler via bluetooth, och därför synkroniseras. Ljudet måste alltså spelas upp samtidigt i båda lurarna och den ena luren ska känna av om den andra till exempel tas ut ur örat så den inte längre används. Det här sägs Apple har problem att lyckas med. Inget av detta har dock hindrat Samsung och Jabra från att få ut liknande produkter på marknaden.