-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkare för första gången, igen
-
PLUS
11 tips: Google-appen som kan mycket mer än du tror
-
PLUS
Krönika: Google är bra på gratis men usla på att ta betalt
-
PLUS
Så kan Xiaomi-telefonen bli Mac-datorns och Iphones bästa vän
-
PLUS
Chromecast-problemen visar hur svårt det är att lita på Google och andra jättar
-
PLUS
Passkeys: Därför behöver du veta mer om dem
-
PLUS
Krönika: Lärdomar från MWC 2025 – röststyrning är AI:s värsta fiende
-
PLUS
Fördjupning: Tankar och teknik bakom kamerorna i Samsung Galaxy S25
-
PLUS
Mobil svarar om Telenor-problem, seniorklocka, Airtag-konkurrenter och mer utrymme i Google Foto
-
PLUS
Krönika: Dilemmat när Apple dödar sin sista och enda kompakta Iphone
Cykla i Sverige
Huaweis kartapp får nya funktioner

Hitta rätt med kollektivtrafik och med cykel.
Huawei fortsätter att utveckla sitt eget bibliotek med appar, och nu är företaget på gång att släppa en ny version av sin kart-app Petal Maps. En av nyheterna är navigation anpassad för cyklister, en funktion som inkluderar tjänstens svenska kartor samt ytterligare tio länder.
Huawei introducerar även möjligheter att se kollektivtrafik på kartorna inklusive tidtabeller och hållplatser/stationer i ett flertal europeiska länder, men här nämns inte Sverige bland de som inkluderas.
Petal Maps finns enbart i Huaweis egna Appgallery och fungerar på i stort sett alla enheter från Huawei och Honor. De nya funktionerna ska bli tillgängliga denna vecka, har du inte fått dem ännu så borde de vara på gång.
Anledningen till att Huawei satsat på en egen kartapp är givetvis att de inte kan använda Google Maps. Ett annat alternativ för den som söker väl fungerande kartor i en Huawei-telefon utan Googles tjänster är appen Here Wego.