-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkare för första gången, igen
-
PLUS
11 tips: Google-appen som kan mycket mer än du tror
-
PLUS
Krönika: Google är bra på gratis men usla på att ta betalt
-
PLUS
Så kan Xiaomi-telefonen bli Mac-datorns och Iphones bästa vän
-
PLUS
Chromecast-problemen visar hur svårt det är att lita på Google och andra jättar
-
PLUS
Passkeys: Därför behöver du veta mer om dem
-
PLUS
Krönika: Lärdomar från MWC 2025 – röststyrning är AI:s värsta fiende
-
PLUS
Fördjupning: Tankar och teknik bakom kamerorna i Samsung Galaxy S25
-
PLUS
Mobil svarar om Telenor-problem, seniorklocka, Airtag-konkurrenter och mer utrymme i Google Foto
-
PLUS
Krönika: Dilemmat när Apple dödar sin sista och enda kompakta Iphone
Lovar göra vad som helst
Huawei vill bevisa att man är en pålitlig telekomjätte

Rädslan för att Huaweis komponenter kan användas för spionage har gjort tillvaron allt mer tuff för den kinesiska telekomjätten, som nu säger sig vara villiga att göra näst intill vad som helst för att bevisa att man går att lita på.
Det är i en intervju med affärstidningen Financial Times som Huaweis Västeuropa-chef Vincent Peng nu säger att man är redo att göra ”vad som helst” för att visa att man är ett pålitligt företag, och att för att klargöra vilken roll man har i leverantörskedjan. Bland de åtgärder som diskuteras i intervjun nämns bland annat omstruktureringar av affärsverksamheten likväl som att bygga om både produkter och processer från grunden. Uttalandena kommer i kölvattnet av en tilltagande oro över spionage, något som gjort att myndigheter och företag på flera håll i världen valt att plocka bort komponenter från Huawei i sina system.
Har trots allt tecknat flera 5G-kontrakt
Men även om Huaweis produkter inte får användas på flera håll i världen, och trots att operatörer som exempelvis brittiska BT väljer att plocka bort vissa Huawei-komponenter i sina nät, så har långt ifrån alla stängt dörren för den kinesiska jätten. Huawei har till exempel skrivit på 22 avtal rörande kommersiella 5G-nät med operatörer på olika håll i världen. Huruvida Pengs uttalanden kommer att ha någon effekt är högst osäkert, och vilken nivå av transparens som är nödvändig för att skepsisen mot Huawei ska släppa är svårt att avgöra i nuläget.