-
PLUS
Vad hände med Samsungs samtalsinspelning och 8 andra frågor: Vi svarar
-
PLUS
8 smarta tips för Google Foto – Ta kontroll över bilderna i påsk
-
PLUS
Krönika: Nej AI, jag vill inte vara din kompis eller partner
-
PLUS
Kommentar: Hindren som stoppar Tre
-
PLUS
Tips: 8 knep till Googles anteckningsapp Keep
-
PLUS
Apple Intelligence påminner mig om något betydligt bättre
-
PLUS
Mobils stora guide till Apple Intelligence i Iphone
-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkare för första gången, igen
-
PLUS
11 tips: Google-appen som kan mycket mer än du tror
-
PLUS
Krönika: Google är bra på gratis men usla på att ta betalt
Huawei uppdaterar
Huawei P40-serien får uppdatering – ger ännu bättre kamera

Via en ny mjukvaruuppdatering får Huaweis flaggskepp P40 och P40 Pro bättre kamerafunktioner.
Huawei har smygit ut en ny uppdatering till sin senaste lansering P40 och P40 Pro, en uppdatering som nu ska ha släppts i Kina och rimligen när resten av världen inom kort. De främsta uppdateringarna kommer till kameran, men även några andra förändringar kan ses.
I huvudsak är det två saker som förändrats med kameran. Den kanske mest märkbara är att när du zoomar in mer än 15x så kommer det att dyka upp en extra sökarbild som visar allt kameran kan fånga in så att du enklare kan se vad det är du zoomat in på. Det här är en liknande lösning som Samsung använt i S20-serien men som Huawei tidigare saknat.
Det ska enligt Huawei också vara så att bilder på motiv som rör sig snabbt ska bli bättre. Exakt vad det är de har gjort för att uppnå detta, förbättrat autofokusen, förbättrat ISO-prestandan eller något annat, framgår inte.
Man har också optimerat wifi:n för bättre uppkoppling. Uppdateringen förvätnas börja dyka upp internationellt inom kort.