-
PLUS
Mobils stora guide till Apple Intelligence i Iphone
-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkare för första gången, igen
-
PLUS
11 tips: Google-appen som kan mycket mer än du tror
-
PLUS
Krönika: Google är bra på gratis men usla på att ta betalt
-
PLUS
Så kan Xiaomi-telefonen bli Mac-datorns och Iphones bästa vän
-
PLUS
Chromecast-problemen visar hur svårt det är att lita på Google och andra jättar
-
PLUS
Passkeys: Därför behöver du veta mer om dem
-
PLUS
Krönika: Lärdomar från MWC 2025 – röststyrning är AI:s värsta fiende
-
PLUS
Fördjupning: Tankar och teknik bakom kamerorna i Samsung Galaxy S25
-
PLUS
Mobil svarar om Telenor-problem, seniorklocka, Airtag-konkurrenter och mer utrymme i Google Foto
P40-serien kommer hit
Huawei lanserar P40 Lite i Europa

Den kinesiska jätten lanserar nu den första modeller ur P40-serien i Europa. Först ut är P40 Lite.
Trots avsaknaden av Googletjänster så kommer Huaweis P40 Lite nu att lanseras i Europa. Det är dock inte någon ny telefon utan den har funnits i Kina under modellbeteckningen Nova 6 SE. P40 Lite har ett Kirin 810 chipset och ett operativsystem som är baserat på Android 10. De 6GB RAM den har är kombinerat med 128GB lagring, men de går att expandera.
Skärmen är 6,4 tum och en upplösning som motsvarar full HD med ett hål för kameran i det vänstra hörnet.
Kameran har en huvudsensor med 48 megapixlar, en vidvinkel med 8 och en makrokamera samt en djupsensor. Selfiekameran har 16 megapixels upplösning och ett objektiv med f/2.0.
P40 Lite har en 40W laddare och telefonen laddas via en usb-c. För tillfället kommer den först till Spanien där Huaweibutiker får sina första leveranser den 7 mars medan andra butiker får sina leveranser den 16 mars. Priset ligger på 299 euro, det vill säga ungefär 3200 kronor.