-
PLUS
Krönika: Google är bra på gratis men usla på att ta betalt
-
PLUS
Så kan Xiaomi-telefonen bli Mac-datorns och Iphones bästa vän
-
PLUS
Chromecast-problemen visar hur svårt det är att lita på Google och andra jättar
-
PLUS
Passkeys: Därför behöver du veta mer om dem
-
PLUS
Krönika: Lärdomar från MWC 2025 – röststyrning är AI:s värsta fiende
-
PLUS
Fördjupning: Tankar och teknik bakom kamerorna i Samsung Galaxy S25
-
PLUS
Mobil svarar om Telenor-problem, seniorklocka, Airtag-konkurrenter och mer utrymme i Google Foto
-
PLUS
Krönika: Dilemmat när Apple dödar sin sista och enda kompakta Iphone
-
PLUS
Flera nyheter i Samsungs mobiler med One UI 7 och Android 15 – Så funkar de
-
PLUS
Krönika: Jag spår framtiden ett år framåt genom att se ett år bakåt
Smidigt
Här är Garmin Forerunner 735

Garmin gör återtåg till multisportklockorna med nya 735.
Även om Garmins “kan göra typ allt”-klocka, Fenix 3 HR, även har stöd för multisportläge (tänk triathlon) var det ganska länge sedan Garmin släppte en dedikerad multisportklocka (Forerunner 920 senast).
Det har de ändrat på nu i och med släppet av Forerunner 735XT. Namnet till trots är det ingen budgetmodell av 900-serien, utan det enda som saknas därifrån är höjdmätaren. Annars finns alla träningslägen du kan önska dig med i paketet, tillsammans med stöd för appar via Garmins Connect IQ så att du kan lägga till fler sporter. Precis som de flesta av Garmins senaste enheter finns även en inbyggd optisk pulsmätare med i det hela.
Likt de flesta andra Garmin-enheter numera får du även koppling till mobilappen Garmin Connect, aktivitetsmätare, notiser från telefonen och liknande.
Prislappen landar på ungefär 4500 kronor (ca 5000 med pulsband och ca 6000 med pulsbandet som stödjer simning), vilket är betydligt billigare än Fenix 3 HR. Så har du sneglat åt det här hållet ett tag, men tycker att Forerunner 235 är lite väl enkel och Fenix 3 HR för dyr kan det här vara ett intressant alternativ.