-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkare för första gången, igen
-
PLUS
11 tips: Google-appen som kan mycket mer än du tror
-
PLUS
Krönika: Google är bra på gratis men usla på att ta betalt
-
PLUS
Så kan Xiaomi-telefonen bli Mac-datorns och Iphones bästa vän
-
PLUS
Chromecast-problemen visar hur svårt det är att lita på Google och andra jättar
-
PLUS
Passkeys: Därför behöver du veta mer om dem
-
PLUS
Krönika: Lärdomar från MWC 2025 – röststyrning är AI:s värsta fiende
-
PLUS
Fördjupning: Tankar och teknik bakom kamerorna i Samsung Galaxy S25
-
PLUS
Mobil svarar om Telenor-problem, seniorklocka, Airtag-konkurrenter och mer utrymme i Google Foto
-
PLUS
Krönika: Dilemmat när Apple dödar sin sista och enda kompakta Iphone
Utanför EU
Hallon sänker utlandspriserna

Hallon sänker priset för mobildata i en lång rad länder, men det är inte läge att börja ladda torrents riktigt ännu.
Vi har ju vant oss vid EU-roamingen som gör att man kan använda mobildata för samma pott som hemma när man reser i Europa. Desto mer smärtsamt när man beger sig till andra delar av världen där priserna fortfarande kan vara horribla.
Hallon har precis gjort en storsänkning av utlandspriserna till tio länder, däribland Australien, Thailand, Mexico och USA. Priserna, som tidigare var två- eller tresiffriga belopp per megabyte är nu en krona per megabyte data.
Innan man yvas för mycket över detta bör man dock komma ihåg att en långfilm kan vara flera gigabyte stor, och skulle alltså kosta flera tusen kronor att ladda ner om du betalade en krona per megabyte. Men en snabb koll på en webbsida eller Google Maps blir nu mindre svettig om du har Hallon som operatör och befinner dig i något av länderna.
Den fullständiga utlandsprislistan för Hallon hittar du här.