-
PLUS
Krönika: Det bästa är inom räckhåll
-
PLUS
Vad hände med Samsungs samtalsinspelning och 8 andra frågor: Vi svarar
-
PLUS
8 smarta tips för Google Foto – Ta kontroll över bilderna i påsk
-
PLUS
Krönika: Nej AI, jag vill inte vara din kompis eller partner
-
PLUS
Kommentar: Hindren som stoppar Tre
-
PLUS
Tips: 8 knep till Googles anteckningsapp Keep
-
PLUS
Apple Intelligence påminner mig om något betydligt bättre
-
PLUS
Mobils stora guide till Apple Intelligence i Iphone
-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkare för första gången, igen
-
PLUS
11 tips: Google-appen som kan mycket mer än du tror
Grupptjänster för mobilen
I april i år lanserade Incirco sin grupptjänst för mobiltelefoner. Tjänsten är gratis och den som vill starta en grupp göra detta via Incircos hemsida. De bekanta som initiativtagaren ansluter får ett SMS-meddelande till sin mobiltelefon där de välkomnas. De kan sedan tacka ja direkt från mobiltelefonen. I den tidigare versionen av tjänsten var man tvungen att tacka ja via internet.
Tjänsten gör det möjligt att lämna röstmeddelanden till upp till 100 personer samtidigt, och att tala i gruppsamtal upp till 8 personer på en gång. Oavsett hur många man når med sitt samtal kostar det bara som ett vanligt mobilsamtal till Comviq-nätet.
Incircos tjänst fungerar genom att användaren ringer till Incircos nummer och talar in sitt meddelande till gruppen. De andra medlemmarna i gruppen får då ett SMS-meddelande där det står att de har ett röstmeddelande som de kan hämta genom att ringa Incircos nummer.
I stället för att lämna röstmeddelande kan man starta ett gruppsamtal och de andra gruppmedlemmarna meddelas via SMS-meddelande om att de kan ansluta sig genom att ringa Incircos nummer.