-
PLUS
Mobils stora guide till Apple Intelligence i Iphone
-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkare för första gången, igen
-
PLUS
11 tips: Google-appen som kan mycket mer än du tror
-
PLUS
Krönika: Google är bra på gratis men usla på att ta betalt
-
PLUS
Så kan Xiaomi-telefonen bli Mac-datorns och Iphones bästa vän
-
PLUS
Chromecast-problemen visar hur svårt det är att lita på Google och andra jättar
-
PLUS
Passkeys: Därför behöver du veta mer om dem
-
PLUS
Krönika: Lärdomar från MWC 2025 – röststyrning är AI:s värsta fiende
-
PLUS
Fördjupning: Tankar och teknik bakom kamerorna i Samsung Galaxy S25
-
PLUS
Mobil svarar om Telenor-problem, seniorklocka, Airtag-konkurrenter och mer utrymme i Google Foto
Uppdaterad systemversion
Googles Pixel-telefoner ser ut att få Android 8.1

Kodrader i en beta-app tyder på att Android 8.1 inte dröjer länge efter 8.0.
Googles Nexusmobiler brukade lanseras på hösten i samband med att en ny systemversion av Android släpptes. Förra året släpptes dock Android 7.0 Nougat redan i augusti, och för den delen slutade Google samtidigt med Nexusmobiler, men Pixelmobilerna som ersatte dem fick i alla fall en ny systemversion i form av Android 7.1 när de släpptes i oktober. De två uppdateringarna kom alltså rätt tätt inpå varandra, och man fick närmast känslan av att Android 7.1 tillförde funktioner som egentligen var tänkta till 7.0 men inte gick att få med i tid.
Nästan precis ett år efteråt släpptes Android 8.0 Oreo i augusti, och nu tyder mycket på att mönstret för hösten kommer att upprepas. Det är Android Police som analyserat koden till den senaste betaversionen av Google-appen i jakt på nyheter, och där hittat referenser till Android 8.1. Det innebär troligen att Googles egna utvecklare redan använder utvecklarkitet för Android 8.1 för att skriva sina appar.
Det troligaste är därför att årets Pixeltelefoner kommer att lanseras med Android 8.1, för att förstärka känslan av att ligga steget före som Googleinsiders. När Android 7.0 lanserades var Google rätt öppna med att fler funktioner skulle komma senare, men vi har inte sett något liknande för Android 8.1. Android Polices plockande avslöjar inte heller några särskilda funktioner värda att nämnas. Det är därför för tidigt att tala om vilka nyheter Android 8.1 skulle innebära.