-
PLUS
Mobil svarar om Telenor-problem, seniorklocka, Airtag-konkurrenter och mer utrymme i Google Foto
-
PLUS
Krönika: Dilemmat när Apple dödar sin sista och enda kompakta Iphone
-
PLUS
Flera nyheter i Samsungs mobiler med One UI 7 och Android 15 – Så funkar de
-
PLUS
Krönika: Jag spår framtiden ett år framåt genom att se ett år bakåt
-
PLUS
Bästa kameran – Duell med en twist: Samsung Galaxy S25 Ultra mot Iphone 16 Pro
-
PLUS
Krönika: Microsoft akterseglade i Androids AI-satsning
-
PLUS
De bästa nyheterna till Samsungs mobiler med One UI 7 och Android 15 – Så får du nytta av dem
-
PLUS
Många stoppklossar på väg mot bättre wifi
-
PLUS
Första intrycket: Moto AI beta – smygtitt och förhandstest
-
PLUS
Krönika: Hårdvaran i Galaxy S25 nästan sekundär för Samsung
Ge mobilen fingret
Google släpper ny säkerhetsfunktion

Samsung Galaxy- och Google Pixel-mobiler blir de första som modellerna som får nya funktionen för att skydda systeminställningar.
Google har börjat rulla ut en ny säkerhetsfunktion som gör att mobilen kräver biometrisk verifiering när användaren försöker nå känsliga delar av operativsystemet eller ändra viktiga inställningar. Det innebär att även om någon får tag i användarens PIN-kod kan de inte göra ändringar utan att dessutom komma förbi din biometriska säkerhet. Därmed blir det mycket svårare för tjuvar att manipulera stulna enheter.
När funktionen är aktiverad behöver du använda biometri för att till exempel komma åt lösenord och passkeys, ändra skärmlåset eller stänga av "Hitta min enhet". Funktionen heter "Identity check" på engelska och släpps först till Pixel-mobiler, följt av Galaxy-modeller som kör One UI 7. Andra telefonmärken kommer att få uppdateringen senare i år.