-
PLUS
8 smarta tips för Google Foto – Ta kontroll över bilderna i påsk
-
PLUS
Krönika: Nej AI, jag vill inte vara din kompis eller partner
-
PLUS
Kommentar: Hindren som stoppar Tre
-
PLUS
Tips: 8 knep till Googles anteckningsapp Keep
-
PLUS
Apple Intelligence påminner mig om något betydligt bättre
-
PLUS
Mobils stora guide till Apple Intelligence i Iphone
-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkare för första gången, igen
-
PLUS
11 tips: Google-appen som kan mycket mer än du tror
-
PLUS
Krönika: Google är bra på gratis men usla på att ta betalt
-
PLUS
Så kan Xiaomi-telefonen bli Mac-datorns och Iphones bästa vän
Framtiden utan lösenord närmar sig
Google lanserar lösenordsfri säkerhet

Företag som Apple, Google och Microsoft vill att vi ska slippa lösenord. Nu lanserar Google sin lösning Passkey.
Som ett led i att förbättra säkerheten på internet arbetar många av de största IT-företagen på lösningar för att eliminera lösenord med olika varianter av säkerhetslösningar som bland annat inkluderar verifiering via mobilen.
Nu har Google börjat rulla ut en lösning som de kallar Passkey där användaren läser av en QR-kod för att logga in. Passkey har redan börjat rullas ut för personer som har installerat betan av Google Play-tjänster på Android och som använder Chrome Canary.
Passkeys är Googles version av autentiseringsstandarden som FIDO Alliance, bestående av Apple, Google och Microsoft, har tagit fram. Den gör det möjligt för användare att på Android-enheter skapa och använda så kallade passkeys, vilka synkroniseras via Google Password Manager. Det finns även möjlighet för utvecklare att via WebAuthn API lägga till passkey-stöd på webben med Chrome på Android och andra plattformar.
Den stabila versionen av Passkey-tekniken är tänkt att lanseras senare i år.