-
PLUS
Vad hände med Samsungs samtalsinspelning och 8 andra frågor: Vi svarar
-
PLUS
8 smarta tips för Google Foto – Ta kontroll över bilderna i påsk
-
PLUS
Krönika: Nej AI, jag vill inte vara din kompis eller partner
-
PLUS
Kommentar: Hindren som stoppar Tre
-
PLUS
Tips: 8 knep till Googles anteckningsapp Keep
-
PLUS
Apple Intelligence påminner mig om något betydligt bättre
-
PLUS
Mobils stora guide till Apple Intelligence i Iphone
-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkare för första gången, igen
-
PLUS
11 tips: Google-appen som kan mycket mer än du tror
-
PLUS
Krönika: Google är bra på gratis men usla på att ta betalt
Smartare smartklockor
Garmin uppdaterar med nya funktioner

Nya funktioner ska ge bättre batteritid och effektivare träning.
Garmin meddelar att man släpper en systemuppdatering till en rad av sina klockor, en uppdatering som bland annat ska förbättra batteritiden vid träning. Funktionen kallas för SatIQ och aktiverar automatiskt multi-band GPS i exempelvis tät skog eller i centrala stadsdelar med höga byggnader och andra områden där det behövs för precisionen, för att sedan automatiskt stänga av multi-band GPS när det inte längre behövs.
Uppdateringen omfattar även nya detaljer och funktioner som bland annat pulsvariabilitet för sömnövervakning, en ny tävlingswidget som samlar all förberedande information inför en stundande tävling i samma widget, samt en uppdaterad funktion för träningsstatus.
Uppdateringen släpps till klockmodellerna Fēnix 7, Epix (Gen 2), Instinct 2 och Forerunner 945 LTE. Uppdateringen finns ute nu och kan installeras antingen direkt i enheten eller via Garmin Express.