-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkare för första gången, igen
-
PLUS
11 tips: Google-appen som kan mycket mer än du tror
-
PLUS
Krönika: Google är bra på gratis men usla på att ta betalt
-
PLUS
Så kan Xiaomi-telefonen bli Mac-datorns och Iphones bästa vän
-
PLUS
Chromecast-problemen visar hur svårt det är att lita på Google och andra jättar
-
PLUS
Passkeys: Därför behöver du veta mer om dem
-
PLUS
Krönika: Lärdomar från MWC 2025 – röststyrning är AI:s värsta fiende
-
PLUS
Fördjupning: Tankar och teknik bakom kamerorna i Samsung Galaxy S25
-
PLUS
Mobil svarar om Telenor-problem, seniorklocka, Airtag-konkurrenter och mer utrymme i Google Foto
-
PLUS
Krönika: Dilemmat när Apple dödar sin sista och enda kompakta Iphone
Mobil på plats i Milano
Första intrycket: Samsung Galaxy A9 med fyra kameror på baksidan

Det är världens första smartphone med fyra kameror på baksidan. Särskilt intressant är kanske att Samsung väljer att introducera tekniken i något som inte är ett av bolagets flaggskepp.
Betyg
- Telefoni & Data
- 8/10
- Media & Skärm
- 8/10
- System & program
- 7/10
- Användarupplevelse
- 7/10
- Material & kvalitet
- 8/10
- Totalbetyg
- 76%

Batteritiden
Kamerorna
Stor skärm
Inte vattentålig
Det är på Samsungs lansering i Milano som vi nu fått tillfälle att prova nya Galaxy A9 (2018) i praktiken. Den kombinerar alltså för första gången i en Samsung-mobil fyra kameror på baksidan med bland annat ett väl tilltaget batteri, stor skärm och många av de funktioner vi känner igen från Samsungs dyrare modeller.
Ny teknik först i A-serien
Det är inte länge sedan som Samsung signalerade att man skulle börja lansera ny teknik först även i den lite billigare A-serien och inte som tidigare bara i flaggskeppsmobilerna. Nu gör man slag i saken med besked och lanserar Galaxy A9 med hela fyra kameror på baksidan. Telefonen i sig hör inte till de billigaste utan ska kosta 6490 kronor när den kommer ut i Sverige i mitten av november.

Fyra kameror bak, en selfiekamera
För de 6490 kronorna får man en telefon med 6,3 tum stor skärm med oled-teknik. Huvudnumret är så klart ändå kamerorna, totalt fem, varav fyra på baksidan. De fyra kamerorna på baksidan innebär att du får två gångers optisk zoom, möjlighet att ta vidvinkelbilder och bilder med bokeh-effekt för snyggt oskarp bakgrund samtidigt som motivet är skarpt. Kamerauppsättningen består av en kamera på 24 megapixel, en med tele på 10 megapixel, vidvinkellinsen på 8 megapixel och sist djupkameran på 5 megapixel.
Den ensamma selfiekameran är slutligen på 24 megapixel.
Nya ikoner i kamerans gränssnitt

När jag testar kameran konstaterar jag att de fyra kamerorna gör sig påminda genom tre nya ikoner i kameraappens gränssnitt. Du kan välja mellan de tre olika lägena normal, närbild där eller vidvinkel. När jag testar att ta bilder i demorummet vid sidan av scenen efter lanseringen så slår det mig att det egentligen är en kompomisslös uppsättning funktioner. Här slipper man alltså välja, utan kan få alla bildutsnitt utan att tvingas välja bort något.
Ansvarige förklarar strategin
Efter lanseringen får jag tillfälle att intervjua Samsungs ansvariga för produktplaneringen av såväl smartphones, surfplattor som klockor och andra produkter. Jag frågar honom om det finns någon risk att introducera ny teknik först i en billigare telefon och inte i något av flaggskeppen, men det tror han inte.
– I produkter som S9 är fokus framförallt på prestanda och design. Många funktioner som saknas i A9 finns i S-serien medan A9 introducerar några andra. Samsung Galaxy A9 är till framförallt för Instagram-generationen och den är ett bevis på att vi introducerar innovativa funktioner tillgängliga i alla prisnivåer, säger Mark Notton som är ansvarig för både produktportföölj och strategi.

I Samsung Galaxy A9 hittar vi funktioner som super-slowmotion, tidigare introducerat i dyrare modeller, och här finns även stöd för Samsung Pay via NFC, men A9 saknar till exempel trådlös laddning och är inte vattentålig. Värt att nämna är även att A9 har kvar det traditionella 3,5-millimeters hörlursuttaget i botten.
Galaxy A9 släpps i Sverige i färgerna som kallas Caviar Black och Lemonade Blue där den senare har en toning på baksidan. Prislappen hamnar som sagt på 6490 kronor och telefonen ska finnas ute i mitten av november.
Betyg
- Telefoni & Data
- 8/10
- Media & Skärm
- 8/10
- System & program
- 7/10
- Användarupplevelse
- 7/10
- Material & kvalitet
- 8/10
- Totalbetyg
- 76%

Fakta
Allmänt
Modell Galaxy A9 (2018)
Tillverkare Samsung
Lanseringsdatum 2018-10-11
Mått 162,5 x 77 x 7,8 mm
Vikt 183 g, 90 %
Pris 6490 kr
System Android
Systemversion 8.0
Processor 4 x 2,2 GHz , 4 x 1,8 GHz
Nät
LTE-hastighet Cat 9 (450 Mbit/s ned, 50 Mbit/s upp)
Dubbla simkortsplatser Ja
Skärm
Mått 6,3 tum, 95 %
Upplösning 2220 x 1080 pixel
Typ Super AMOLED
Minne
RAM-minne 6 GB, 62 %
Lagringsminne 128 GB
Minneskortplats Ja
Kamera
Upplösning 24 Megapixel, 10 Megapixel, 8 Megapixel, 5 Megapixel
Kameraknapp Nej
Fotobelysning Fotolampa
Videoinspelning, upplösning 3840 x 2160 pixel
Frontkamera Ja
Upplösning på frontkameran 24 megapixel
Anslutningar
Anslutningskontakt USB Typ C
Hörlursuttag Ja
Bluetooth 5.0
Wifi 802.11 a/b/g/n/ac
GPS Ja
Batteri
Kapacitet 3800 mAh, 74 %
Uppmätt videotid 14 tim, 40 min
Trådlös laddning Nej
GFXBench 389,5 min
Geekbench 4 3590
Övrigt
Tålig Nej
FM-radio Ja
NFC Ja
Fingeravtrycksläsare Ja
Stereohögtalare Nej
Benchmark-tester
Antutu 7.0 139355
Geekbench 4: CPU Single-core 1575
Geekbench 4: CPU Multi-core 5775
Geekbench 4: Compute 5687
GFXBench Manhattan ES 3.0 Onscr. 21 FPS, 24 %
GFXBench T-Rex Onscreen 46 FPS
3DMark Slingshot Extreme OpenGL 1341
3DMark Slingshot Extreme Vulkan/ 1065
Google Octane 9848, 20 %
Jetstream 1.1 51,278
Batteritiden
Kamerorna
Stor skärm
Inte vattentålig