-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkare för första gången, igen
-
PLUS
11 tips: Google-appen som kan mycket mer än du tror
-
PLUS
Krönika: Google är bra på gratis men usla på att ta betalt
-
PLUS
Så kan Xiaomi-telefonen bli Mac-datorns och Iphones bästa vän
-
PLUS
Chromecast-problemen visar hur svårt det är att lita på Google och andra jättar
-
PLUS
Passkeys: Därför behöver du veta mer om dem
-
PLUS
Krönika: Lärdomar från MWC 2025 – röststyrning är AI:s värsta fiende
-
PLUS
Fördjupning: Tankar och teknik bakom kamerorna i Samsung Galaxy S25
-
PLUS
Mobil svarar om Telenor-problem, seniorklocka, Airtag-konkurrenter och mer utrymme i Google Foto
-
PLUS
Krönika: Dilemmat när Apple dödar sin sista och enda kompakta Iphone
Med en nypa salt...
Fler rykten om Samsungs vikbara Fold 2

Är det specifikationerna för Galaxy Z Fold 2 som har dykt upp?
Det har spekulerats i att Samsungs vikbara telefon Galaxy Z Fold 2 skulle komma att visas upp på företagets Unpacked Galaxy 2020-evenemang den 5 augusti, men tidigare ryktades det om att telefonen kommer att bli försenad på grund av att mjukvaran inte är färdig.
Nu har en påstådd läcka till den koreanska teknikpublikationen ETNews avslöjat vad som sägs vara specifikationerna för telefonen. Enligt den informationen kommer Galaxy Z Fold 2 att ha en 7,7 tum stor vikbar Super AMOLED-skärm med en uppdateringshastighet på 120 Hz och vara utrustad med Ultra Thin Glass (UTG) precis som Galaxy Z Flip. På utsidan kommer det att sitta en Super AMOLED-skärm på 6,23 tum.
Det ska finnas en selfiekamera både på in- och utsidan på 10 megapixel vardera, plus att den bakre kameran blir en trippelkamera med en 12 megapixel kamera med vidvinkel, en med 12 megapixel ultravidvinkel samt ett 64 megapixel teleobjektiv. Det skulle i så fall vara samma konfiguration som används i Galaxy S20.
Samsung Galaxy Z Fold 2 förväntas även använda Snapdragon 865 Plus och därmed ha 5G-stöd.