-
PLUS
Vad hände med Samsungs samtalsinspelning och 8 andra frågor: Vi svarar
-
PLUS
8 smarta tips för Google Foto – Ta kontroll över bilderna i påsk
-
PLUS
Krönika: Nej AI, jag vill inte vara din kompis eller partner
-
PLUS
Kommentar: Hindren som stoppar Tre
-
PLUS
Tips: 8 knep till Googles anteckningsapp Keep
-
PLUS
Apple Intelligence påminner mig om något betydligt bättre
-
PLUS
Mobils stora guide till Apple Intelligence i Iphone
-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkare för första gången, igen
-
PLUS
11 tips: Google-appen som kan mycket mer än du tror
-
PLUS
Krönika: Google är bra på gratis men usla på att ta betalt
Patent avslöjar
Facebook experimenterar med modulär smartphone

Googles Project Ara blev ingen framgångssaga och LG G5 lyckades inte heller revolutionera smartphonevärlden. Trots det tycks Facebook nu vara inne på att ta fram en modulär smartphone.
Facebook har en mycket hemlig division kallad Building 8, där det experimenteras för fullt med mängder av olika saker som aldrig ser dagens ljus. Möjligen kommer den modulära telefon man nu tros pyssla med att gå samma öde till mötes. Men att man är inne på det spåret råder det hur som helst inget tvivel om. Det avslöjar nämligen en färsk patentansökan som Business Insider uppmärksammat.
Chef med Ara-erfarenhet
I patentet beskrivs en ”modulär elektromagnetisk enhet” som ska kunna användas med just smartphones eller smarta högtalare. Vad som dessutom är intressant är att chefen för Building 8, Regina Dugan, har ett förflutet som ledare för utvecklingsarbetet med Googles modulära smartphone Project Ara. Och flera av de personer som jobbade med just det projektet har sedermera gått till Building 8. Facebook har självfallet inte kommenterat uppgifterna, och lär knappast göra det förrän man har någonting konkret att komma med.