-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkare för första gången, igen
-
PLUS
11 tips: Google-appen som kan mycket mer än du tror
-
PLUS
Krönika: Google är bra på gratis men usla på att ta betalt
-
PLUS
Så kan Xiaomi-telefonen bli Mac-datorns och Iphones bästa vän
-
PLUS
Chromecast-problemen visar hur svårt det är att lita på Google och andra jättar
-
PLUS
Passkeys: Därför behöver du veta mer om dem
-
PLUS
Krönika: Lärdomar från MWC 2025 – röststyrning är AI:s värsta fiende
-
PLUS
Fördjupning: Tankar och teknik bakom kamerorna i Samsung Galaxy S25
-
PLUS
Mobil svarar om Telenor-problem, seniorklocka, Airtag-konkurrenter och mer utrymme i Google Foto
-
PLUS
Krönika: Dilemmat när Apple dödar sin sista och enda kompakta Iphone
Påtryckningar från bland annat Sverige
EU inleder granskning av Apples Shazam-köp

Flera EU-länder har ifrågasatt om Apples uppköp av musikidentifierings-tjänsten Shazam kan ha en ogynnsam påverkan på EU:s ekonomiska samarbetsområde. Nu inleds därför en närmare granskning av affären.
Det är Sverige som tillsammans med Island, Frankrike, Spanien och Norge vill se en granskning av Apples köp av Shazam. Den brittiska musikidentifierings-tjänsten som varit ledande under många års tid avslöjade i slutet av förra året att man skulle köpas av Apple. Affären innebär Apples största uppköp sedan man förvärvade hörlurstillverkaren Beats 2014 och priset tros landa på runt motsvarande tre miljarder kronor. Om nu inte EU sätter käppar i hjulet för affären, vill säga.
Oro kring konkurrensen
Det är konkurrenssituationen som oroat flera av EU:s medlemsländer och nu ska man utreda huruvida uppköpet möjligen kan ha en ”ogynnsam påverkan på EU:s ekonomiska samarbetsområde”. Apple har ännu inte preciserat på vilket sätt man kommer att integrera Shazam i sina produkter och tjänster, men i ett uttalande i samband med offentliggörandet av affären så skrev man: ”Apple och Shazam är en naturlig kombination. Vi delar en passion för att upptäcka ny musik och att ge användarna en god lyssningsupplevelse. Vi har spännande planer på gång…”