-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkare för första gången, igen
-
PLUS
11 tips: Google-appen som kan mycket mer än du tror
-
PLUS
Krönika: Google är bra på gratis men usla på att ta betalt
-
PLUS
Så kan Xiaomi-telefonen bli Mac-datorns och Iphones bästa vän
-
PLUS
Chromecast-problemen visar hur svårt det är att lita på Google och andra jättar
-
PLUS
Passkeys: Därför behöver du veta mer om dem
-
PLUS
Krönika: Lärdomar från MWC 2025 – röststyrning är AI:s värsta fiende
-
PLUS
Fördjupning: Tankar och teknik bakom kamerorna i Samsung Galaxy S25
-
PLUS
Mobil svarar om Telenor-problem, seniorklocka, Airtag-konkurrenter och mer utrymme i Google Foto
-
PLUS
Krönika: Dilemmat när Apple dödar sin sista och enda kompakta Iphone
Drinkmixer
CES: Ifit fixar te och smoothies åt dig

Ifit satsar på att finnas överallt i ditt liv. Underligast i deras bås är den automatiska drinkmixern.
Ifit satsar hårt på att finnas överallt i ditt liv för att kunna mäta din hälsa. Ifit Fuse (ej kopplad till deras webbtjänst) ger dig aromaterapi, Ifit Tru scale är deras svar på Withings som även mäter mängden vatten och muskelmassa i kroppen utöver vikt och fettmängd, Ifit Bed och sleep pad mäter din sömn och håller sängen i rätt temperatur, tillsammans med Nordictrack släpper de ett sitt/ståbord med inbyggt promenadband som loggar dina motionsstats, samma sak gäller Pro-form som har både ett löpband och ett hemmagym som kopplas till Ifits webbtjänst. Utöver det gör de även ett par löpardojor med inbyggd teknik för löparanalys och de är även partners med Sony för att deras tjänst ska finnas tillgänglig på Sony Smartwatch 3. De har även inte mindre än åtta egna klockor och aktivitetsband som gör allt från att räkna steg till att ha fullfjädrad gps och höjdmätare inbyggda (några av dem är även utformade mer som klassiska armbandsur för att de ska passa överallt i din vardag).



Skojigast i montern är Ifit Mix, som tillsammans med de näringsplaner du sätter upp via tjänsten kan göra hälsodrycker eller te åt dig. Toppen av enheten har en bunt fack för råvaror och sedan kan du enkelt välja vad för dricka eller te du vill att maskinen ska spotta ur sig. Den första versionen kan dock inte styras från mobilen, men det hoppas vi på till version två.

Ifit finns idag till både Android och Ios samt i webbform. Prylarna här finns antingen redan idag eller kommer att släppas under 2015.