-
PLUS
Apple Intelligence påminner mig om något betydligt bättre
-
PLUS
Mobils stora guide till Apple Intelligence i Iphone
-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkare för första gången, igen
-
PLUS
11 tips: Google-appen som kan mycket mer än du tror
-
PLUS
Krönika: Google är bra på gratis men usla på att ta betalt
-
PLUS
Så kan Xiaomi-telefonen bli Mac-datorns och Iphones bästa vän
-
PLUS
Chromecast-problemen visar hur svårt det är att lita på Google och andra jättar
-
PLUS
Passkeys: Därför behöver du veta mer om dem
-
PLUS
Krönika: Lärdomar från MWC 2025 – röststyrning är AI:s värsta fiende
-
PLUS
Fördjupning: Tankar och teknik bakom kamerorna i Samsung Galaxy S25
CES 2019
CES 2019: Sony visar ovanligt snygga multiroomhögtalare
Sonys produktlanseringar på CES innefattade inga mobiltelefoner denna gång, men vi fastnade för deras multiroomhögtalare som liknar en fotogenlampa.
Sony anger inget pris för LSPX-S2, som högtalaren så elegant heter, så vi misstänker att den kan bli rätt dyr när den lanseras senare i år. Det är förresten en lampa också, som genererar en behaglig mysbelysning som du kan ställa in själv. Röret är gjort i organiskt glas, även kallat akrylharts, och drivdon i botten av högtalaren vibrerar fram ljud ur glaskroppen. Sony talar sig varma för sin nya teknik för 360-gradersljud som man implementerat i högtalaren som ska ge kristallklart ljud trots, eller kanske tack vare, den ovanliga formen.
Högtalaren har stöd för både Bluetooth och Wifi, det senare kan du använda för att streama musik via Spotify Connect, något som förmodligen duger gott åt större delen av svenska befolkningen, men för de som använder andra musiktjänster saknas tyvärr inbyggt stöd för Apple Airplay eller Chromecast.
Högtalaren är batteridriven, med en uppgiven batteritid på 8 timmar, och du kan koppla ihop fler exemplar till ett multiroomsystem. Med två exemplar får du också stereoljud.

Sony lanserade även nya bärbara högtalare i sin Extra Bass-serie. De fyra modellerna SRS-XB12, SRS-XB22, SRS-XB32 och GTK-XB72 lanseras i april-maj, och är i olika storlekar med ospecificerat pris. De tre SRS-modellerna är vatten- och dammtäta. XB32 och XB72 har även belysning som blinkar till musiken.