-
PLUS
Krönika: Det bästa är inom räckhåll
-
PLUS
Vad hände med Samsungs samtalsinspelning och 8 andra frågor: Vi svarar
-
PLUS
8 smarta tips för Google Foto – Ta kontroll över bilderna i påsk
-
PLUS
Krönika: Nej AI, jag vill inte vara din kompis eller partner
-
PLUS
Kommentar: Hindren som stoppar Tre
-
PLUS
Tips: 8 knep till Googles anteckningsapp Keep
-
PLUS
Apple Intelligence påminner mig om något betydligt bättre
-
PLUS
Mobils stora guide till Apple Intelligence i Iphone
-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkare för första gången, igen
-
PLUS
11 tips: Google-appen som kan mycket mer än du tror
Påminner mycket om XZ3
CAD-renderingar som påstås föreställa Xperia XZ4 dyker upp på nätet

Vi kan ha fått en första bild av hur Sonys kommande flaggskeppstelefon Xperia XZ4 ser ut. Detta då ett antal CAD-renderingar som påstås föreställa telefonen nu börjat cirkulera på nätet.
Det är den ofta tämligen tillförlitlige techläckaren @OnLeaks som publicerat bilderna som påstås föreställa Xperia XZ4. Det handlar inte om några foton, utan om datorgenererade bilder på telefonen, som sägs vara baserade på verkliga CAD-ritningar. Ett videoklipp har även släppts som visar upp telefonen ur alla vinklar och vrår. Det första som slår Sony-kännaren är att telefonen är ganska lik Xperia XZ3, även om det finns några avgörande skillnader. Renderingarna visar bland annat att enheten har en trippelkamera på bakstycket och att det saknas en uppenbar plats för fingeravtryckssensor.
Kan få skärmbaserad fingeravtryckssensor
Det är förstås inte omöjligt att Sony valt att satsa på en lösning med en skärmabaserad fingeravtryckssensor, något som börjat bli allt vanligare. Men möjligen har man byggt in sensorn på sidan av telefonen, kanske direkt i on/off-knappen. Telefonen tycks mäta 166,9 x 72,4 x 8,2 millimeter enligt renderingarna, vilket innebär att den skulle vara både längre och tunnare än Xperia XZ3. Sony förväntas offentliggöra Xperia XZ4 i samband med Mobile World Congress i Barcelona i slutet av februari nästa år.