-
PLUS
8 smarta tips för Google Foto – Ta kontroll över bilderna i påsk
-
PLUS
Krönika: Nej AI, jag vill inte vara din kompis eller partner
-
PLUS
Kommentar: Hindren som stoppar Tre
-
PLUS
Tips: 8 knep till Googles anteckningsapp Keep
-
PLUS
Apple Intelligence påminner mig om något betydligt bättre
-
PLUS
Mobils stora guide till Apple Intelligence i Iphone
-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkare för första gången, igen
-
PLUS
11 tips: Google-appen som kan mycket mer än du tror
-
PLUS
Krönika: Google är bra på gratis men usla på att ta betalt
-
PLUS
Så kan Xiaomi-telefonen bli Mac-datorns och Iphones bästa vän
Vägrar ge sig
Blackberry avslöjar två nya Android-mobiler

Priv, Blackberrys första Android-telefon, blev ingen jätteframgång. Trots det är två nya på gång.
John Chen, Blackberrys vd, har sagt att två nya Androidmobiler ska lanseras. Enligt intervjun i Abu Dhabis The National ska den ena av dem få ett fysiskt tangentbord medan den andra kommer att vara helt pekskärmsorienterad.
I samband med uttalandet medger Chen att Priv var en missberäkning. Att försäljningen dippade till endast 600,000 enheter under det senaste kvartalet understryker det.
”Det faktum att vi lanserade en toppmodell [som första Android-mobil] var förmodligen inte så smart som det borde ha varit”.
Han säger även att återkopplingen från företagskunder främst har varit att de är intresserade av mobilen, men att 700 dollar (cirka 5700 kronor) var lite för mycket begärt.
De två nya Blackberry-modellerna, med ryktade kodnamnen ”the Rome” och ”the Hamburg”, kommer prismässigt att rikta in sig på mellanklassegmentet. Den enda, så vitt vi vet, existerande bilden av dem är en väldigt suddig sådan. Det är även möjligt att mobilerna på bilden är renderingar och inte fysiska prototyper.