-
PLUS
Krönika: Google är bra på gratis men usla på att ta betalt
-
PLUS
Så kan Xiaomi-telefonen bli Mac-datorns och Iphones bästa vän
-
PLUS
Chromecast-problemen visar hur svårt det är att lita på Google och andra jättar
-
PLUS
Passkeys: Därför behöver du veta mer om dem
-
PLUS
Krönika: Lärdomar från MWC 2025 – röststyrning är AI:s värsta fiende
-
PLUS
Fördjupning: Tankar och teknik bakom kamerorna i Samsung Galaxy S25
-
PLUS
Mobil svarar om Telenor-problem, seniorklocka, Airtag-konkurrenter och mer utrymme i Google Foto
-
PLUS
Krönika: Dilemmat när Apple dödar sin sista och enda kompakta Iphone
-
PLUS
Flera nyheter i Samsungs mobiler med One UI 7 och Android 15 – Så funkar de
-
PLUS
Krönika: Jag spår framtiden ett år framåt genom att se ett år bakåt
Bixby kommer uppgraderas med AI
Bixby kommer uppgraderas med egen AI

Samsung bekräftar att deras digitala assistent kommer att få AI, och det redan i år.
Samsungs digitala assistent Bixby brukar inte göra speciellt mycket väsen av sig, men det är något som företaget tänker försöka ändra på och det redan i år.
Det är Samsungs mobilchef TM Roh som i en intervju med CNBC bekräftade att företaget kommer att lansera en uppgraderad AI-driven Bixby senare i år. Man kommer däremot inte att förlita sig på ChatGPT eller Google Gemini, utan man kommer att använda sin egen stora språkmodell (LLM) för detta. Roh sa också att företaget kommer att behålla sin strategi att tillåta flera röstassistenter på sina enheter.
Eventuellt kan Samsung komma att presentera den uppgraderade AI-drivna Bixby tillsammans med One UI 7 under de närmaste månaderna. Man förmodas också öppna ett offentligt betatestande av Android 15-baserade One UI 7 i slutet av juli eller början av augusti. Eventuellt kan de första konkreta detaljerna om den nya generationen av Bixby dyka upp i samband med detta.