-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkare för första gången, igen
-
PLUS
11 tips: Google-appen som kan mycket mer än du tror
-
PLUS
Krönika: Google är bra på gratis men usla på att ta betalt
-
PLUS
Så kan Xiaomi-telefonen bli Mac-datorns och Iphones bästa vän
-
PLUS
Chromecast-problemen visar hur svårt det är att lita på Google och andra jättar
-
PLUS
Passkeys: Därför behöver du veta mer om dem
-
PLUS
Krönika: Lärdomar från MWC 2025 – röststyrning är AI:s värsta fiende
-
PLUS
Fördjupning: Tankar och teknik bakom kamerorna i Samsung Galaxy S25
-
PLUS
Mobil svarar om Telenor-problem, seniorklocka, Airtag-konkurrenter och mer utrymme i Google Foto
-
PLUS
Krönika: Dilemmat när Apple dödar sin sista och enda kompakta Iphone
Har fyra kameror på bakstycket
Bilder påstås föreställa mystisk kommande Motorolatelefon

Techläckaren Onleaks har publicerat påstådda CAD-renderingar av en kommande och hittills helt okänd Motorola-telefon med fyra kameror på bakstycket.
I princip ingenting är känt om den telefonmodell från Motorola som Onleaks nu har publicerat bilder på. Huruvida bilden är autentisk eller inte är förstås omöjligt att avgöra, men om så är fallet så är det onekligen en intressant smartphone. Den har nämligen inte mindre än fyra kameralinser på bakstycket. Vilka typer av linser det handlar om och vilken upplösning var och en av dem har är oklart, men den uppmärksamme har noterat att det står ”48MP” på telefonen. Det skulle förstås kunna vara en referens till huvudsensorns upplösning, men det kan också handla om att man i stil med Nokia 9 Pureview har valt att vända sig av fyra sensorer med en upplösning på 12 megapixlar var.
6,2-tumsskärm
Skärmen ska ha en storlek på 6,2 tum och den är försedd med en droppformad sensorpanel. Enligt Onleaks har den även en fingeravtryckssensor under skärmglaset. Det framgår av bilderna att telefonen är rustad med en USB-C-port, och dessutom syns även en klassisk 3,5-millimeters hörlursutgång. I övrigt är specifikationerna fortfarande något av ett mysterium, men det ser onekligen ut som att Motorola har en rätt intressant ny flaggskeppsenhet på gång.