-
PLUS
Apple Intelligence påminner mig om något betydligt bättre
-
PLUS
Mobils stora guide till Apple Intelligence i Iphone
-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkare för första gången, igen
-
PLUS
11 tips: Google-appen som kan mycket mer än du tror
-
PLUS
Krönika: Google är bra på gratis men usla på att ta betalt
-
PLUS
Så kan Xiaomi-telefonen bli Mac-datorns och Iphones bästa vän
-
PLUS
Chromecast-problemen visar hur svårt det är att lita på Google och andra jättar
-
PLUS
Passkeys: Därför behöver du veta mer om dem
-
PLUS
Krönika: Lärdomar från MWC 2025 – röststyrning är AI:s värsta fiende
-
PLUS
Fördjupning: Tankar och teknik bakom kamerorna i Samsung Galaxy S25
Läcka från återförsäljare
Är detta lanseringsdatum för Windows 10?

Återförsäljaren Newegg har på en sajt angett pris och leveransdatum för Windows 10.
Återförsäljaren Newegg hade under ett par timmar, innan nyheten spreds på nätet och de förmodligen insåg att de var ensamma om det och inte kollat saken med Microsoft, förbeställningspris och leveransdatum för Windows 10 på sin webbsida.
Om uppgifterna stämmer, och det inte bara rörde sig om platshållarinformation, kommer Windows 10 att börja levereras den 31 augusti. Det är sedan tidigare sagt att både mobiler och datorer ska få Windows 10 samtidigt.
Newegg angav priserna 110 dollar för Windows 10 Home och 150 dollar för Windows 10 professional, men då Windows 10 även erbjuds som kostnadsfri uppdatering under ett års tid till Windows 7 och Windows 8.1, och dessutom kommer förinstallerat på datorer, är de priserna nog inget som de flesta behöver fästa någon större notis vid.
UPPDATERAD: Microsoft har nu officiellt gått ut med att Windows 10 släpps den 29 juli till surfplattor och datorer. Windows 10 till mobiler kommer vid ett senare tillfälle.