-
PLUS
Apple Intelligence påminner mig om något betydligt bättre
-
PLUS
Mobils stora guide till Apple Intelligence i Iphone
-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkare för första gången, igen
-
PLUS
11 tips: Google-appen som kan mycket mer än du tror
-
PLUS
Krönika: Google är bra på gratis men usla på att ta betalt
-
PLUS
Så kan Xiaomi-telefonen bli Mac-datorns och Iphones bästa vän
-
PLUS
Chromecast-problemen visar hur svårt det är att lita på Google och andra jättar
-
PLUS
Passkeys: Därför behöver du veta mer om dem
-
PLUS
Krönika: Lärdomar från MWC 2025 – röststyrning är AI:s värsta fiende
-
PLUS
Fördjupning: Tankar och teknik bakom kamerorna i Samsung Galaxy S25
Ny mystisk bild på okänd surfplatta
Är det här Nexus 8?

Inför Googles utvecklarkonferens i sommar har en bild dykt upp på en ny surfplatta.
Googles Nexus-serie har under åren utvecklats och tillverkats av olika samarbetpartners som Asus och Samsung. Nästa månad väntas nästa generation i serien visas upp av Google, som då håller den stora utvecklarkonferensen Google I/O.
Inför konferensen har hemsidan för arrangemanget nu uppdaterats med en bild på en surfplatta som rönt en hel del diskussioner och uppmärksamhet i Android-världen. Plattan på bilden i fråga ser ut att vara en Nexus-platta, men däremot verkar storleken vara något mindre än på nuvarande Nexus 10-plattan.
Det spekuleras därför i att bilden föreställer en Nexus 8, en surfplatta som tidigare bland annat har dykt upp vid namn i källkoden för Google-utvecklade webbläsaren Chrome. Enheten uppges enligt Phonearena ha en 8,9-tum stor skärm och för tillverkningen kommer den här gången varken Asus eller Samsung stå. Istället tros det vara HTC som ska bygga plattan. Källor i tillverkarleden hävdar att enheten kommer släppas någon gång under tredje kvartalet i år, enligt en rapport från Digitimes från i våras.
Googles utvecklarkonferens kommer att äga rum 25-26 juni och först då lär vi får svaret på vad det är för enhet som skymtas på bilden.