-
PLUS
Vad hände med Samsungs samtalsinspelning och 8 andra frågor: Vi svarar
-
PLUS
8 smarta tips för Google Foto – Ta kontroll över bilderna i påsk
-
PLUS
Krönika: Nej AI, jag vill inte vara din kompis eller partner
-
PLUS
Kommentar: Hindren som stoppar Tre
-
PLUS
Tips: 8 knep till Googles anteckningsapp Keep
-
PLUS
Apple Intelligence påminner mig om något betydligt bättre
-
PLUS
Mobils stora guide till Apple Intelligence i Iphone
-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkare för första gången, igen
-
PLUS
11 tips: Google-appen som kan mycket mer än du tror
-
PLUS
Krönika: Google är bra på gratis men usla på att ta betalt
Le, du kan bli fotograferad
Apples kartbilar kör i Sverige – förbereder nya funktioner
Företaget vill bland annat förbättra sin Se dig omkring-funktion.
Apple arbetar med att kartlägga platser i Sverige för att uppdatera sin egen kartinformation, den som finns i Apple Kartor. Arbetet omfattar även att introducera funktionen Se dig omkring på fler platser, en tjänst som kan liknas vid Google Maps gatuvy (Streetview) där användaren kan förflytta sig i tre dimensioner på marknivå där det går att panorera och zooma i vyerna.
Kartläggningen utförs både med bil samt eventuellt också med bärbara system i vissa områden där det enbart är tillåtet med gångtrafik.
Enligt Apple pågår en kartläggning av Malmö under juli och augusti. Den uppdaterade kartinformationen ska börja göras tillgänglig senare under året.
Apples funktion Se dig omkring introducerades med IOS 13 men då bara i vissa amerikanska städer. Du kan själv se hur det ser ut genom att zooma in i appen Apple Kartor på till exempel San Francisco. I de städer där funktionen finns dyker det upp en kikarsymbol uppe i hörnet av kartvyn och ett klick på den så kommer du till gatuvyn och kan panorera och zooma i appen.