-
PLUS
Vad hände med Samsungs samtalsinspelning och 8 andra frågor: Vi svarar
-
PLUS
8 smarta tips för Google Foto – Ta kontroll över bilderna i påsk
-
PLUS
Krönika: Nej AI, jag vill inte vara din kompis eller partner
-
PLUS
Kommentar: Hindren som stoppar Tre
-
PLUS
Tips: 8 knep till Googles anteckningsapp Keep
-
PLUS
Apple Intelligence påminner mig om något betydligt bättre
-
PLUS
Mobils stora guide till Apple Intelligence i Iphone
-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkare för första gången, igen
-
PLUS
11 tips: Google-appen som kan mycket mer än du tror
-
PLUS
Krönika: Google är bra på gratis men usla på att ta betalt
Ny betallösning för små företag
Apple vill möjliggöra kortbetalningar till Iphone

Extra hårdvara för kortbetalningar kan bli överflödiga med ny Apple-lösning.
Småföretag som vill kunna ta emot kortbetalningar ute i den fysiska världen har kunnat göra det med betallösningar som exempelvis Square Reader och iZettle. Nu uppger dock publikationen Bloomberg att Apple sedan 2020 arbetar med en lösning som ska göra det möjligt att använda en Iphone som kortläsare och därmed kunna ta emot kortbetalningar via NFC. Därmed skulle det räcka att placera betalkortet mot telefonens baksida för att börja genomföra betalningen.
Eftersom lösningen använder befintlig NFC är det möjligt att den nya betalfunktionen, när den släpps, även kan komma att fungera med äldre Iphone-modeller så länge som de har NFC och kan köra rätt version av operativsystemet.
Det spekuleras i att den nya funktionen kan komma att dyka upp redan i den skarpa versionen av Ios 15.4 senare i år, men det är för tillfället inget annat än spekulationer. Ett annat alternativ är att den kan dyka upp i nya Ios som lär släppas i höst.