-
PLUS
Krönika: Google är bra på gratis men usla på att ta betalt
-
PLUS
Så kan Xiaomi-telefonen bli Mac-datorns och Iphones bästa vän
-
PLUS
Chromecast-problemen visar hur svårt det är att lita på Google och andra jättar
-
PLUS
Passkeys: Därför behöver du veta mer om dem
-
PLUS
Krönika: Lärdomar från MWC 2025 – röststyrning är AI:s värsta fiende
-
PLUS
Fördjupning: Tankar och teknik bakom kamerorna i Samsung Galaxy S25
-
PLUS
Mobil svarar om Telenor-problem, seniorklocka, Airtag-konkurrenter och mer utrymme i Google Foto
-
PLUS
Krönika: Dilemmat när Apple dödar sin sista och enda kompakta Iphone
-
PLUS
Flera nyheter i Samsungs mobiler med One UI 7 och Android 15 – Så funkar de
-
PLUS
Krönika: Jag spår framtiden ett år framåt genom att se ett år bakåt
Blodtryckskoll tidigast om två år
Apple siktar på blodtrycksmätning i Apple Watch 2024 – blodsocker ännu senare

En problemfylld utveckling fortsätter att knuffa funktionen in i framtiden.
Det har under lång tid varit tal om att Apple skulle introducera blodtrycksmätning som en hälsofunktion i sina enheter. Problem med utvecklingen medför dock att det inte lär dyka upp förrän tidigast 2024 eller möjligtvis 2025 enligt publikationen Bloombergs Mark Gurman, som hänvisar till anonyma branschkontakter. Detta trots fyra år arbete med utvecklingen, enligt Gurman. Apple sägs testa tekniken på personer anställda på företaget, men att man har problem med att få tekniken att fungera tillfredsställande. Blodtrycksmätningen ska inte heller handla om att redovisa några detaljerade avläsningar, utan mer att presentera inom vilken generell zon blodtrycket ligger.
Enligt Gurman arbetar Apple även med blodsockeravläsning, men att det ligger ännu längre fram i tiden och att det där inte ens finns något datum där man siktar på lansering.
Däremot är avsikten att lansera en funktion för mätning av kroppstemperatur redan i år. Det ska dock inte handla om någon exakt avläsning, utan i likhet med blodtrycksmätningen mer handla om att visa olika temperaturzoner.