-
PLUS
8 smarta tips för Google Foto – Ta kontroll över bilderna i påsk
-
PLUS
Krönika: Nej AI, jag vill inte vara din kompis eller partner
-
PLUS
Kommentar: Hindren som stoppar Tre
-
PLUS
Tips: 8 knep till Googles anteckningsapp Keep
-
PLUS
Apple Intelligence påminner mig om något betydligt bättre
-
PLUS
Mobils stora guide till Apple Intelligence i Iphone
-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkare för första gången, igen
-
PLUS
11 tips: Google-appen som kan mycket mer än du tror
-
PLUS
Krönika: Google är bra på gratis men usla på att ta betalt
-
PLUS
Så kan Xiaomi-telefonen bli Mac-datorns och Iphones bästa vän
Uppgifter
Apple påstås vilja lägga ned Ipad Mini

Om man får tro källor till techsajten BGR, så är det bara en tidsfråga innan Apple helt och hållet fimpar den mindre versionen av sin surfplatta Ipad.
Det är egentligen inte så konstigt om Apple överväger att pensionera konceptet med en mindre version av Ipad. I takt med att smartphone-enheterna blir allt större, så undergrävs förstås behovet av en mindre surfplatta. Detta har också återspeglats i rapporter kring Ipad Mini-försäljningen.
Ipad Mini 4 kan få vara kvar
Uppgifterna till BGR förtäljer inte någonting om hur Apple resonerat rörande de befintliga Ipad Mini-modellerna. Har man tänkt avsluta all produktion, eller blir det helt enkelt bara ingen Ipad Mini 5? Oavsett vilket, så lär sannolikt Ipad Mini 4 finnas kvar på hyllorna under en övergångsperiod, tror de flesta bedömare.
Ny modell saknas
Den senaste versionen av Ipad Mini släpptes 2015 och sedan dess har det inte kommit någon uppdaterad platta på 7,9 tum. Apple har varken bekräftat eller dementerat uppgifterna. Samtidigt cirkulerar det sedan lång tid tillbaka rykten om en ny Ipad Pro med 10,5-tumsskärm som ska ersätta dagens 9,7-tumsversion. Både surfplattor och telefoner tycks helt enkelt bli större.