-
PLUS
8 smarta tips för Google Foto – Ta kontroll över bilderna i påsk
-
PLUS
Krönika: Nej AI, jag vill inte vara din kompis eller partner
-
PLUS
Kommentar: Hindren som stoppar Tre
-
PLUS
Tips: 8 knep till Googles anteckningsapp Keep
-
PLUS
Apple Intelligence påminner mig om något betydligt bättre
-
PLUS
Mobils stora guide till Apple Intelligence i Iphone
-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkare för första gången, igen
-
PLUS
11 tips: Google-appen som kan mycket mer än du tror
-
PLUS
Krönika: Google är bra på gratis men usla på att ta betalt
-
PLUS
Så kan Xiaomi-telefonen bli Mac-datorns och Iphones bästa vän
Läckta skärmbilder
”Apple Music för Android släpps snart”

Apples musiktjänst förväntas nå Googles plattform inom kort. Men enligt förhandsrykten blir det inga gratismånader att se fram emot för Android-användare.
En intressant överraskning under Apple Music-eventet tidigare i år var nyheten om att musiktjänsten skulle komma även till konkurrerande systemet Android.
Under eventet meddelade Apple att deras musikapp skulle nå plattformen någon gång ”under hösten”, och nu ser det ut att börja dra ihop för ett släpp.
Enligt Phone Arena har Apple precis börjat skicka ut inbjudningar till en sluten beta åt ett begränsat urval av Androidanvändare. Det ses som ett tecken på att Apple snart kan vara redo att öppna portarna även för allmänheten skriver Phone Arena.
Det har också dykt upp läckta skärmbilder som visar hur Androidversionen av appen kan komma att se ut.
Iphone-användare som vill testa tjänsten får tre gratismånader, men det ryktas om att man har slopat det upplägget helt till Android, vilket innebär att man får betala från första stund.
Apple Music kostar 99 kronor för enskilda användare och 149 kronor för familjer (upp till sex personer).