-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkare för första gången, igen
-
PLUS
11 tips: Google-appen som kan mycket mer än du tror
-
PLUS
Krönika: Google är bra på gratis men usla på att ta betalt
-
PLUS
Så kan Xiaomi-telefonen bli Mac-datorns och Iphones bästa vän
-
PLUS
Chromecast-problemen visar hur svårt det är att lita på Google och andra jättar
-
PLUS
Passkeys: Därför behöver du veta mer om dem
-
PLUS
Krönika: Lärdomar från MWC 2025 – röststyrning är AI:s värsta fiende
-
PLUS
Fördjupning: Tankar och teknik bakom kamerorna i Samsung Galaxy S25
-
PLUS
Mobil svarar om Telenor-problem, seniorklocka, Airtag-konkurrenter och mer utrymme i Google Foto
-
PLUS
Krönika: Dilemmat när Apple dödar sin sista och enda kompakta Iphone
Nya produkter på gång
Apple bjuder in till lansering

Apple har precis skickat ut inbjudan till ett nytt lanseringsevent. Precis som senast handlar det om ett event du följer hemifrån, online.
Titeln för eventet är Time Flies och referensen till just tid talar så klart för att det handlar om nya Apple Watch. Om Iphone 12 i någon form kommer presenteras samtidigt är oklart. Apple har sedan tidigare bekräftat att nästa Iphone kommer lite senare men eventuellt kan någon eller några enklare Iphones släppas tidigare medan de mest avancerade kommer lite senare. Eller så väntar Apple helt med Iphone till oktober och koncentrerar sig nu på klockan och kanske nya Ipads.
När det gäller Apple Watch har Apple sagt att sömnmätning blir en av nyheterna i nya Watch OS så vi kan säkert räkna med längre batteritid i den nya klockan liksom en rad nya andra funktioner.
Eventet går av stapeln den 15 september live från Apples huvudkontor och det inleds klockan 19.00 svenk tid.